Sekretarz obrony USA: Europa sama powinna sfinansować skasowane inwestycje wojskowe

Świat
Sekretarz obrony USA: Europa sama powinna sfinansować skasowane inwestycje wojskowe
US GOV

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper zasugerował, że kraje europejskie powinny same sfinansować inwestycje wojskowe, które zostały skasowane przez Pentagon, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na budowę muru na granicy z Meksykiem.

W środę Pentagon przedstawił listę 127 inwestycji wojskowych w kraju i za granicą, o łącznej wartości 3,6 mld dolarów, których realizacja zostaje wstrzymana lub odłożona w czasie. Spośród 63 zawieszonych inwestycji za granicą, ponad połowa znajduje się w Europie, z czego pięć w Polsce.

 

"Powinniście się zastanowić nad sfinansowaniem tych projektów za nas"

 

- Przesłanie, które przekazuję od czasu, kiedy zostałem p.o. sekretarza do dziś, mówi o zwiększeniu udziału w kosztach - oświadczył w czwartek wieczorem przebywający z wizytą w Londynie Esper. - Więc częścią tego przesłania będzie: "Spójrzcie, jeśli jesteście naprawdę zaniepokojeni, może powinniście się zastanowić nad sfinansowaniem tych projektów za nas", ponieważ w wielu przypadkach chodzi o budowę infrastruktury w waszych krajach" - dodał.

 

Prezydent Donald Trump wielokrotnie mówił, że amerykańscy sojusznicy powinni w większym stopniu finansować obecność wojsk USA na swoich terytoriach i krytykuje te państwa NATO, które nie wypełniają zobowiązania do przeznaczania na obronę przynajmniej 2 proc. PKB.

 

Jeśli chodzi o Europę, najwięcej skasowanych inwestycji znajduje się w Niemczech (14 pozycji), a następnie w Wielkiej Brytanii (8). W Niemczech jest też najdroższa pozycja na liście - magazyn w bazie lotniczej Ramstein, którego budowa miała kosztować 119 mln dolarów.

 

Pięć inwestycji w Polsce, za 130,4 mln dolarów

 

W przypadku Polski skasowano pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI): magazyn paliwa w bazie lotniczej w Powidzu oraz niesprecyzowane jeśli chodzi o lokalizację przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz dwóch punktów zbornych. Koszt najdroższej z tych inwestycji - magazynu amunicji - miał wynieść 52 mln dolarów. Przy czym łączna wartość tych pięciu pozycji - 130,4 mln dolarów - jest mniejsza niż we wstępnej, przedstawionej w marcu wersji listy. Wtedy wartość zagrożonych inwestycji w Polsce wynosiła 144,4 mln dolarów.

 

Dzięki zaoszczędzonej w budżecie Pentagonu kwocie 3,6 mld dolarów, możliwe będzie zbudowanie 175 mil, czyli nieco ponad 281 km muru granicznego. Zatrzymanie nielegalnej imigracji do USA jest jedną z głównych obietnic Trumpa.

 

Decyzję administracji o przesunięciu środków Pentagonu na budowę muru granicznego skrytykowało wielu kongresmanów i senatorów z obu partii. 

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze