Spychalski: nigdy w historii RP nie było tylu spotkań prezydentów Polski i USA

Polska

- Kilka lat temu nie było wojsk USA w Polsce, dziś stacjonują. To zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i obecnego rządu. Musimy pamiętać, że ważne są również relacje osobiste. Nigdy w historii RP nie było tylu spotkań na najwyższym poziomie pomiędzy prezydentami. Kolejne odbędzie się pod koniec września - mówił w programie "Graffiti" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Gość Wojciecha Dąbrowskiego zaznaczył, że obecność Donalda Trumpa 1 września w Polsce "będzie znacząca".

 

- To sukces polskiej dyplomacji, że tylu państwowych przywódców, w tym prezydent USA będzie obecnych podczas obchodów 80. rocznicy  wybuchu II wojny światowej - zauważył.

 

Spychalski zapowiedział, że jednym z głównych tematów zaplanowanych na 2 września rozmów pomiędzy Dudą a Trumpem będzie kwestia bezpieczeństwa.

 

- Mówimy o bezpieczeństwie dwojakim: militarnym oraz energetycznym. Na pewno pojawi się również dyskusja o wizach, gdyż idziemy w stronę ruchu bezwizowego - dodał gość "Graffiti".

 

"Istnieje odpowiedzialność polityczna w tym zakresie"

 

Prowadzący program pytał o poniedziałkowe wyniki raportu z prac komisji śledczej ds. VAT. Jej szef, Marcin Horała (PiS) zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz, oraz b. ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

 

- Jeśli Skarb Państwa w czasie rządów PO-PSL stracił 250 miliardów złotych to jest to olbrzymi problem, który musi być wyjaśniony. Ta sprawa będzie mieć swój efekt finalny, kolejna kadencja sejmu się tym zajmie - powiedział.

 

Zauważył, że pieniądze te można było wykorzystać na budowę dróg, czy programy społeczne. - Odpowiedzialność polityczna w tym zakresie z całą pewnością istnieje - wskazał Spychalski w Polsat News.

 

Zapytany, czy byli premierzy zasługują na postawienie ich przed Trybunałem Stanu odparł: to wyjaśni większość parlamentarna.

 

- Natomiast jest tak, że Prezes Rady Ministrów w zakresie gospodarki finansowej państwa odpowiada za to, co się w nim dzieje - skomentował.

  

"Niesnaski są między sędziami"

 

Rzecznik prezydenta, pytany przez Dąbrowskiego, o to, czy raport komisji śledczej ds. VAT nie jest próbą "przykrycia" afery w resorcie sprawiedliwości, odpowiedział: mamy sytuację, gdzie niesnaski są między sędziami. - Jeśli dochodziło do przestępstwa, to odpowiednie organy państwa na pewno to wyjaśnią - stwierdził. 

 

Spychalski zaznaczył, że reforma sądownictwa była potrzebna. - Po to jest Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym, żeby taka sprawa (jak afera hejterska - red.) została wyjaśniona.  Powołanie Izby to dobra decyzja. Ona funkcjonuje coraz lepiej, coraz sprawniej - oznajmił.

 

"To bardzo odważna decyzja z jego strony" 

 

W poniedziałek Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UE po tym, jak otrzymał propozycję objęcia teki komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju wsi. 

 

- To bardzo odważna decyzja z jego strony. Bardzo odpowiedzialnie powiedział, że to są sprawy niewchodzące w zakres jego kompetencji. Nikt nie spodziewał się tego, że Polsce zostanie zaproponowana jedna z najważniejszych tek w Komisji Europejskiej - tak Spychalski skomentował decyzję Szczerskiego.

 

Jego zdaniem "niewielu jest polityków w Polsce, którzy podjęliby taką decyzję". 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

ac/msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie