Kosztowna wyprawka szkolna. Sprawdź, ile trzeba wydać na starcie roku szkolnego

Biznes
Kosztowna wyprawka szkolna. Sprawdź, ile trzeba wydać na starcie roku szkolnego
Polsat News

W nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina na szkolną wyprawkę dla dziecka wyda średnio 1718 złotych - wynika z badania firmy doradczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019". Większość tej sumy Polacy przeznaczą m.in. na ubrania, buty oraz przybory szkolne.

Jak wynika z badania Deloitte, w nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina wyda średnio 1718 złotych na szkolną wyprawkę dla dziecka. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł.

 

Wydatki na książki i ubrania

 

17 proc. kwoty wydatków stanowią ubrania codzienne. Średnio po 15 proc. wynosi koszt podręczników i książek oraz urządzeń elektronicznych, takich jak tablet lub komputer. 12 proc. Polacy wydadzą na odzież sportową do szkoły dla dzieci, a 9 proc. stanowią artykuły szkolne.

 

69 proc. Polaków na moment kompletowania wyprawki szkolnej wybiera sierpień. Najczęściej są to zakupy w sklepach stacjonarnych - księgarniach (60 proc.), dyskontach (57 proc.), odzieżowych sieciówkach (54 proc.) oraz w hipermarketach (54 proc.). Deloitte wskazuje, że na zakupy związane z wyprawką szkolną Polacy wybierają sklepy ze względu na wygodę (56 proc.) oraz konkurencyjne ceny (54 proc.).

 

W sklepach stacjonarnych polskie rodziny najczęściej kupują odzież i podręczniki. Z kolei kupno online wybierają w przypadku urządzeń elektronicznych lub subskrypcji cyfrowych.

 

Ponad połowa rodziców (51 proc.) deklaruje, że w tym roku zamierza wydać na wyprawkę tyle samo pieniędzy, co w poprzednim. Wynika to z przekonania, że dzieci potrzebują mniej artykułów niż rok wcześniej (57 proc.) lub z faktu posiadania mniejszej ilości dzieci w wieku szkolnym (24 proc.). Innymi odpowiedziami badanych był mniejszy budżet niż rok temu (22 proc.) lub zmartwienie o sytuację gospodarczą (13 proc.).

 

Jedna trzecia wyda więcej

 

32 proc. ankietowanych natomiast przewiduje, że wyda więcej pieniędzy na wyprawkę szkolną. Wynika to - jak wskazują - ze wzrostu cen (64 proc.), potrzeby większej ilości przyborów szkolnych (49 proc.) lub z większej ilości dzieci w wieku szkolnym (16 proc.).

 

Dyrektor w dziale strategii Deloitte Patrycja Venulet zwróciła uwagę na konferencji prasowej, że "ocena sytuacji materialnej i planowane wydatki wyraźnie korelują ze sobą. Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie".

 

- Spośród ankietowanych, którzy zamierzają wydać mniej, tylko 18 proc. osób deklaruje taką poprawę - wskazała Patrycja Venulet.

 

Venulet zauważyła również, że w zakupach szkolnych czynny udział biorą dzieci.

 

- W przypadku zakupu ubrań i artykułów szkolnych uczestniczą w decyzjach 90 proc. domów, ale oprócz tego, zauważyliśmy tendencję uczestnictwa dzieci w ogóle w gospodarowaniu budżetem - pytamy ich o zdanie w kwestii np. kupna samochodu - powiedziała.

 

Powrót do szkoły będzie kosztować

 

W badaniu Deloitte 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że będzie wnioskować o świadczenie z rządowego programu "Dobry start". Te pieniądze w 94 proc. przeznaczone zostaną - jak wynika z deklaracji - na koszty związane z powrotem dzieci do szkoły.

 

Wnioski z badania zostały przygotowane na podstawie wyników internetowej ankiety przeprowadzonej na próbie 1009 osób. W badaniu wzięli udział rodzice planujący zakupy związane z powrotem do szkoły dla dzieci w wieku 6-19 lat, które będą uczęszczały do szkoły w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020.

 

Dane uzyskano za pomocą ustrukturyzowanego kwestionariusza online w kontrolowanym panelu. Badanie przeprowadzono w okresie od 28 maja do 06 czerwca 2019 roku.

hlk/ml/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze