Szczerski nie został wiceszefem NATO. Będzie nim były szef MSZ Rumunii

Świat
Szczerski nie został wiceszefem NATO. Będzie nim były szef MSZ Rumunii
Polsat News

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg ogłosił w środę, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. Tym samym wiceszefem Sojuszu nie został ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Z radością ogłaszam powołanie Mircei Geoany na kolejnego zastępcę sekretarza generalnego. Jest oddanym orędownikiem więzi transatlantyckich; przyniesie doświadczenie polityka i dyplomaty na to stanowisko. Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko" - oświadczył Stoltenberg.

 

 

Szczerski sam mówił, że zostałem oficjalnie zgłoszony na te funkcję. Zdradzał też, że rozmawiał ze Stoltenbergiem. "Decyzję w tej sprawie podejmuje sekretarz generalny, to jest jego prerogatywa dlatego, że to jest funkcja jego bezpośredniego zastępcy" - mówił szef gabinetu prezydenta podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach 6 lipca.

 

Obecnie zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

 

"Szczerski miał mieć poparcie Stanów Zjednoczonych"

 

"Jestem bardzo wdzięczny Rose Gottemoeller. Jej umiejętności dyplomatyczne i doświadczenie w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa były nieocenione dla Sojuszu, ponieważ NATO nadal dostosowuje się do bardziej nieprzewidywalnego środowiska bezpieczeństwa" - podkreślił w oświadczeniu Stoltenberg.

 

Według nieoficjalnych podawanych przez Dziennik "Polska The Times" Szczerski, miał mieć poparcie Stanów Zjednoczonych. "Jest wielu równoległych kandydatów, dlatego należy zachować spokój. To jest bardzo dobry kandydat, ale są różne inne aspekty brane pod uwagę przez poszczególne państwa" - mówił pod koniec czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

 

Geoana jest założycielem i prezesem mającego główną siedzibę w Waszyngtonie ośrodka analitycznego Aspen Institute Romania. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu, ministra spraw zagranicznych i ambasadora Rumunii w Stanach Zjednoczonych. Nowe stanowisko zajmie w połowie października 2019 roku.

 

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przed Gottemoeller urząd ten pełnił również Amerykanin Alexander Vershbow.

jm/bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze