Akcja wydobycia miny morskiej w Świnoujściu

Polska

Minę morską z czasów II wojny światowej wydobyli z Kanału Piastowskiego w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ruch na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście został wznowiony. Ewakuowane osoby mogą wracać do domów.

Do wydobycia miny skierowano marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - przekazała Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu.

 

Lachowska poinformowała, że akcja wydobycia miny przebiegła zgodnie z planem i ok. godz. 9.00, trzy godziny od rozpoczęcia akcji, okręt z niebezpiecznym ładunkiem opuścił główki portu.

 

Urzędniczka dodała, że wznowiony został już ruch wodny na torze wodnym Szczecin-Świnoujście, który od północy był zamknięty. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia otwarto po czterogodzinnej przerwie wejścia na Zalew Szczeciński. Odwołany został bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego - do wysokości ul. Zdrojowej.

 

Przywrócono kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach.

 

Nurkowie i niszczyciel min

 

Do wydobycia miny skierowano marynarzy i nurków minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

 

Minę zlokalizowano w wodach Zalewu Szczecińskiego na głębokości ok. 6 m, w niewielkiej odległości od wyjścia z toru wodnego w kierunku Szczecina. Znaleziono ją podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

 

Do godz. 8.00 marynarze mieli wydobyć minę, umieścić ją na pokładzie okrętu, a następnie przetransportować ją na poligon morski na Zatoce Pomorskiej i zneutralizować. Aby wypłynąć z zalewu na morze, będą się przemieszczać przez centrum Świnoujścia, dlatego ewakuowane zostaną osoby, które mieszkają w strefie niebezpiecznej (w odległości 200 m od toru wodnego, zarówno na prawym, jak i lewym brzegu). Dotyczy to ok. 160 mieszkańców miasta.

 

W godzinach 8.00 - 9.00 wprowadzono bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego - do wysokości ul. Zdrojowej.

 

Tor wodny zamknięty

 

Podczas transportu miny poza port Świnoujście zakazano kursowania promów na obu świnoujskich przeprawach.

 

Tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty dla ruchu wodnego. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia zamknięto wejścia na Zalew Szczeciński.

 

Osobom udającym się do Świnoujścia samochodem w niedzielę rano zalecono wybór trasy alternatywnej przez Niemcy (najbardziej popularna prowadzi ze Szczecina przez przejście graniczne w Lubieszynie, następnie Locknitz, Pasewalk i Anklam - red.).

las/ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze