Zmarła pisarka Judith Krantz

Świat
Zmarła pisarka Judith Krantz
AP

W wieku 91 lat zmarła w swym domu w Bel Air (Kalifornia) Judith Krantz, autorka popularnych powieści romantycznych, czytywanych szczególnie chętnie przez kobiety. O śmierci pisarki poinformował w niedzielę jej syn, producent telewizyjny Tony Krantz.

Jak powiedział, Judith Krantz zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych.

 

Krantz zajmowała się w pierwszym okresie swej kariery dziennikarstwem, Pisywała m. in. do magazynów dla kobiet "Cosmopolitan" i "Ladies Home Journal".

 

Dopiero w w wieku 50 lat odkryła w sobie talent pisarski, który przyniósł jej sławę i pieniądze. Dołączyła w ten sposób do sfery, w której obracali się bohaterowie je powieści.

 

Jej książki zostały przetłumaczone na 52 języki

 

Już jej pierwsza książka "Scruples" (polski tytuł "Dom mody"), która ukazała się w 1978 r. stała się bestsellerem, podobnie jak następne.

Była autorką takich książek (o często dość pikantnej treści), jak "Klejnoty Tessy Kent", "Kolekcja wiosenna", "Kochankowie", "Łabędzi śpiew" i "Dopóki znów się nie spotkamy".

 

Książki Krantz zostały przetłumaczone na 52 języki, a łączna sprzedaż wyniosła ponad 85 mln egzemplarzy.

 

Powieści Krantz były też wielokrotnie filmowane, w czym niemałą rolę odegrał jej mąż Steve Krantz, producent telewizyjny i filmowy. Była też autorką scenariusza do popularnego miniserialu TV "Sekrety" (Secrets) z 1992 roku.

 

- Zawsze siebie pytam czy to co piszę zadowoli czytelnika siedzącego w samolocie, który nie może wylądować z powodu mgły, czy odbywa rekonwalescencję po operacji w szpitalu, czy też po prostu chce uciec do przyjemniejszego świata z jakiegokolwiek powodu. To jest moje kryterium - powiedziała Krantz w 1990 r.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze