Piknik Lotniczy wraca do Płocka. "Maszyny, które nie pokazywały się na polskim niebie"

Polska
Piknik Lotniczy wraca do Płocka. "Maszyny, które nie pokazywały się na polskim niebie"
Facebook/Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej

Po kilku latach przerwy do Płocka (woj. mazowieckie) wraca Piknik Lotniczy. Impreza odbędzie się 15 i 16 czerwca. Główne pokazy, w tym przeloty samolotów historycznych i współczesnych, prezentowane będą nad Wisłą.

Impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 10:00. Szczegółowy program pokazów można znaleźć na stronie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, który jest organizatorem pikniku.

 

- Myślę, że będzie trochę niespodzianek, łącznie z maszynami, które jeszcze nie pokazywały się na polskim niebie - zapewnia dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Sławomir Adamkowski.

 

Na pokazie mają pojawić się maszyny współczesne, ale także historyczne, z okresu II wojny światowej.

 

Piknik Lotniczy w Płocku, podobnie jak jego wcześniejsze edycje, odbędzie się nad Wisłą. Widzowie będą mogli obserwować pokazy z wysokiego na 50 metrów Wzgórza Tumskiego, nadrzecznej skarpy, co wyróżnia płocką imprezę spośród podobnych pokazów w Europie.

 

- Chcemy wykorzystać to, co mamy niepowtarzalnego w Płocku, czyli szeroką dolinę Wisły i rejon Wzgórza Tumskiego, nadrzecznej skarpy, skąd można podziwiać przeloty samolotów - podkreślił dyrektor AZM. 

 

 

Piknik lotniczy odbywał w Płocku w latach 2007-13. Mimo ogromnego zainteresowania, na kolejną edycję trzeba było czekać aż sześć lat. 

 

W 2014 r. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej odwołał siódmą edycję Pikniku Lotniczego. Jako powód podano m.in. remont nadwiślańskiej skarpy, meliorację lotniska i brak odpowiedzi wojska w sprawie udziału w pokazach samolotów. W 2015 r. płocki Urząd Miasta próbował wznowić imprezę, jednak ostatecznie zrezygnował z projektu. Wyjaśnił wówczas, że cena proponowana przez oferentów w ogłoszonych wówczas przetargach była zbyt wysoka.

 

Organizatorzy liczą na to, że wydarzenia ponownie stanie się imprezą cykliczną, odbywającą się tam co roku, która oprócz głównej atrakcji, czyli spektakularnych przelotów nad Wisłą, umożliwiałaby także, w części pokazów statycznych, oglądanie tych samych maszyn z bliska, na lotnisku. 

 

  

 

- Mamy taki pomysł, żeby nasza impreza odbywała się na poziomie lotnictwa historycznego i general aviation współczesnego - wyjaśnił Adamkowski. Dodał, iż jednym ze stałych punktów płockiego Pikniku Lotniczego mają być wydarzenia towarzyszące, np. pokazy skoków spadochronowych. 

 

Płocki Piknik Lotniczy oprócz zapierających dech w piersiach widoków, ma również swoją czarna kartę. 

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Polsat News.

dk/ polsatnews.pl, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze