Mamed K. na razie na wolności. Sąd nie uwzględnił wniosku o areszt

Polska
Mamed K. na razie na wolności. Sąd nie uwzględnił wniosku o areszt
Polsat News

Katowicki sąd rejonowy nie uwzględnił wniosku o aresztowanie byłego zawodnika mieszanych sztuk walki Mameda K. Prokuratura przedstawiła mu 11 zarzutów, dotyczących m.in. paserstwa samochodów. Prokuratura rozważy, czy zaskarżyć tę decyzję.

- Sąd uznał, że dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów, ale przeprowadzenie dalszych czynności w postępowaniu nie wymaga stosowania takiego środka zapobiegawczego - poinformował Tomasz Tadla,  naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

 

Mamed K. usłyszał zarzuty dotyczące nabywania kradzionych lub przywłaszczonych samochodów pochodzących z Czech. Są wśród nich m.in. luksusowe pojazdy takie jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6, BMW serii 7. Łącznie jest to 8 samochodów różnych marek. Podejrzany usłyszał siedem zarzutów paserstwa samochodów oraz jeden zarzut usiłowania paserstwa.

 

Inny zarzut dotyczy zlecenia podpalenia samochodu, co - według prokuratury - miało to związek z obrotem kradzionymi samochodami i związanymi z tego rozliczeniami pomiędzy sprawcami. Do znieważania i naruszenia nietykalności mundurowych miało dojść w 2018 r. w Olsztynie przy okazji wykonywania przez nich "zupełnie innych czynności służbowych".

 

Prokuratura: zarzuty wobec K. to część większego śledztwa

 

Podczas środowego przesłuchania K. złożył obszerne wyjaśnienia, ale śledczy nie ujawniają ich treści. Nie wiadomo, czy przyznaje się do winy. 

 

 

Wniosek o aresztowanie prokuratorzy motywowali obawą matactwa oraz rozwojowym charakterem sprawy. Podejrzanemu może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Jak ujawnił w środę prok. Tadla, zarzuty wobec K. są częścią obszernego śledztwa dotyczącego wprowadzania w Polsce, w Czechach i na Słowacji fałszywych banknotów euro.

 

W ramach tego postępowania policjanci i prokuratorzy wpadli na trop handlu kradzionymi samochodami. W całym śledztwie jest podejrzanych 8 osób, cztery z nich zostały aresztowane. Jak informuje prokuratura, niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

 

Mamed K. - jeden z najbardziej znanych zawodników MMA

 

Mieszkający od lat w Polsce zawodnik MMA czeczeńskiego pochodzenia został zatrzymany we wtorek pod Olsztynem. Akcja policji, w której wzięli udział antyterroryści, przebiegła spokojnie. W trakcie przeszukań w domu sportowca i miejscu prowadzonej przez niego działalności zabezpieczono wartościowe przedmioty, które mogą pochodzić z przestępstwa - podawała policja.

 

Urodzony w 1980 r. w Groznym Mamed K. jest jednym z najbardziej znanych zawodników MMA. W Polsce mieszka od 1997 r. W 2010 r. odebrał polskie obywatelstwo i reprezentował polskie barwy.

wka/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze