Uszkodzony nagrobek, wyrwany krzyż. Zniszczono pomnik polskich żołnierzy we Włoszech

Świat
Uszkodzony nagrobek, wyrwany krzyż. Zniszczono pomnik polskich żołnierzy we Włoszech
Facebook/Simone Pugnaloni

Pomnik upamiętniający bohaterów II wojny światowej w San Paterniano we Włoszech został zniszczony przez wandali. Polscy żołnierze II Korpusu Wojska Polskiego starli się z Niemcami w miejscowościach San Paterniano i Santo Stefano, a 17 lipca 1944 r. wyzwolili Osimo. "Niepokojący brak szacunku" - skomentował burmistrz Osimo Simone Pugnaloni.

"Wandale zniszczyli nocą ważny symbol historii Osimo. To niepokojący brak szacunku" - napisał burmistrz miasta Simone Pugnaloni publikując zdjęcia zniszczonego pomnika. 

 

Do dewastacji pomnika doszło w czwartek w nocy. W piątek o poranku widać już było rozbity nagrobek i leżący obok wyrwany krzyż.

 

Trzeci akt wandalizmu w tym roku

 

Władze miasta potępiły akt wandalizmu i zgłosiły sprawę policji. Wiadomo już jednak, że wykrycie sprawców może być trudne, gdyż nigdzie w pobliżu nie ma kamer monitoringu.

 

Lokalne media przypominają, że pomnik we wsi San Paterniano (odległej od Osimo o ok. 2 km) został zniszczony już po raz trzeci w tym roku. Mieszkańcy nie ukrywają oburzenia.

 

"Ignorancja i głupota... Tak mi przykro... Gdyby tylko wiedzieli (sprawcy - red.), że żyją w kraju obywatelskim i demokratycznym również dzięki krwi przelanej przez polskich chłopców, którzy zginęli na obcej ziemi za naszą wolność..." - skomentował Paolo Pesaresi. 

 

Osimo zostało wyzwolone 17 lipca 1944 r. przez żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego. Polska armia starła się z Niemcami między wsiami San Paterniano a Santo Stefano, potyczka znana jest jako bitwa pod Monte della Crescia i stanowiła ważny element walk o Ankonę. 

 

W bitwie poległo 15 polskich żołnierzy i właśnie im poświęcony jest pomnik w San Paterniano. Ich szczątki spoczywają w miejscowym kościele.  

Lipiec 1944 r. Żołnierze II Korpusu Wojska Polskiego w kampanii pod San PaternianoInstytut Polski i Muzeum Sikorskiego w Londynie
Lipiec 1944 r. Żołnierze II Korpusu Wojska Polskiego w kampanii pod San Paterniano

 

grz/ cronacheancona.it, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!