Postępowanie prokuratorskie w sprawie przetargu na wóz strażacki dla Szyman

Polska
Postępowanie prokuratorskie w sprawie przetargu na wóz strażacki dla Szyman
Zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News

Po działaniach informacyjno-analitycznych Centralnego Biura Antykorupcyjnego trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie przetargu na używany specjalistyczny wóz strażacki dla lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach.

- Postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy przetargu zostało przedłużone do 30 maja. Czekamy na wniosek od policji, która prowadzi czynności w tym śledztwie, czy przedłużyć postępowanie, czy też zostaną już sformułowane wnioski końcowe" - powiedział prokurator regionalny w Szczytnie Artur Choroszewski.

 

Doniesienie z CBA wpłynęło w lutym 2019 r.

 

Wyjaśnił, że doniesienie z CBA wpłynęło jeszcze w lutym 2019 r. i dotyczy zamówienia publicznego na dostawę używanego wozu strażackiego dla samorządowej spółki Warmia i Mazury - zarządzającego lotniskiem w Szymanach.

 

Zaznaczył, że śledztwo toczy się w związku z podejrzeniem poświadczenia nieprawdy w protokole odbiorczym używanego specjalistycznego wozu strażackiego Boughton Barracuda 6x6 uzyskanego po przetargu publicznym. Po zawiadomieniu z CBA ze stycznia 2019 r. śledztwo prokuratura podjęła w lutym 2019 r.

 

Według informacji PAP w protokole zapisano i potwierdzono, że wygrywający przetarg wraz z wozem dostarczył certyfikat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP), tymczasem wpłynęło ono pół roku po przetargu zamiast w grudniu 2016 r. - w czerwcu 2017 r.

 

Działania CBA

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział, że czynności informacyjno-analityczne w tej sprawie od września do grudnia 2018 r. prowadzili funkcjonariusze białostockiej delegatury Biura z wydziału postępowań kontrolnych CBA.

 

Według informacji PAP agenci CBA mieli ustalić, że poświadczenia nieprawdy w protokole dokonali członkowie komisji przetargowej - kierownik do spraw technicznych, dyrektora ds. ochrony oraz kierownika ośrodka szkolenia służb lotniskowych z Szyman.

 

W 2010 roku lotnisko w Szymanach przejęte zostało przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, spółka "Warmia i Mazury", która zarządza lotniskiem i zmodernizowała je powstała w 2011 r. Port Lotniczy Olsztyn-Szymany został oddany do użytku w styczniu 2016 r. Pas startowy lotniska ma 2,5 km długości i 45 m szerokości. Wcześniej - od lat 30 XX w. istniało koło Szyman lotnisko tymczasowe z pasem o długości 1,2 km i szerokości 60 m.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze