Nie żyje aktorka Doris Day. To ona zaśpiewała "Que Sera Sera"

Kultura
Nie żyje aktorka Doris Day. To ona zaśpiewała "Que Sera Sera"
AP

Słynna hollywoodzka aktorka i piosenkarka Doris Day zmarła w poniedziałek. Jak poinformowała "Doris Day Animal Foundation", odeszła w otoczeniu przyjaciół w swoim domu w Kalifornii. Dzięki występom w filmach i musicalach stała się gwiazdą światowego formatu lat 50. i 60. Polarność przyniosły jej również występy z Frankiem Sinatrą i zespołem Artiego Shawa. 3 kwietnia świętowała swoje 97. urodziny.

Jej fundacja poinformowała, że Day do końca cieszyła się dobrym zdrowiem. Kilka miesięcy przed śmiercią zachorowała na zapalenie płuc, które okazało się śmiertelne. 

 

Wypadek przerywa karierę przyszłej gwiazdy

 

Doris Day przyszła na świat w rodzinie niemieckich emigrantów. Imię otrzymała po Doris Kenyon - aktorce z filmów niemych, którą bardzo lubiła jej matka.

 

Początkowo chciała zostać tancerką, ale wypadek samochodowy zakończył jej karierę. Matka chciała ją pocieszyć, więc zapisała ją na lekcje śpiewu.

 

Dziewczynka szybko zaczęła śpiewać w lokalnych zespołach, a w 1940 roku założyła własny. Wtedy też zmieniła nazwisko na Day od tytułu piosenki "Day After Day", którą wykonywała na scenie. Wiele z jej piosenek znalazło się wtedy na szczytach list przebojów.

 

 Ikona hollywoodzkiej komedii romantycznej

 

Była również gwiazdą romantycznych komedii, w których partnerowali jej m.in. Clark Gable, Cary Grant czy Rod Taylor.

 

Jej najbardziej znane filmy to m.in. "W świetle księżyca"(1953), "Szczęściara" (1954), "Kochaj albo odejdź" (1955), "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956), "Telefon towarzyski" (1959) czy "Nie jedzcie stokrotek" (1960).

 

Film "Telefon towarzyski" przyniósł jej nominację do Oscara. 

 

Z kolei w thrillerze Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo" zaśpiewała piosenkę "Que Sera Sera", która stała się jej znakiem rozpoznawczym.

maw/hlk/ pagesix.com, "The Telegraph"

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze