Zabytkowy orzeł na zagranicznej aukcji. Ministerstwo Kultury wystąpi z żądaniem restytucji

Polska

Ministerstwo Kultury będzie interweniować w sprawie aukcji orła ze sztandaru 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. - Wystąpimy z żądaniem restytucji tej straty wojennej - przekazał Polsat News Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury.

- Nasz departament zidentyfikował tego orła jako polską stratę wojenną. Wystąpimy z żądaniem restytucji tej straty. Są odpowiednie procedury. To niestety pewnie potrwa. I taka interwencja z mojego ministerstwa już wyszła - powiedział Gliński.  

 

O aukcji poinformował portal zwiadowcahistorii.pl. "Orzeł wraz z sztandarem został przekazany do 1. Pułku Strzelców Podhalańskich 21 października 1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu. Pułk należał do 2. Brygady Górskiej i początkowo walczył poszczególnymi batalionami osłaniając nadgraniczne rejony w dolinach rzek Popradu, Białej i Ropy" - podał portal.

 

- Oficerowie, szeregowcy umierali, odchodzili na wieczną wartę w przekonaniu, że sztandar albo został zniszczony w jakiejś nawale artyleryjskiej, albo został zakopany, spalony - przekazał Jacek Paluch, autor książki o Strzelcach Podhalańskich.

 

Aukcja - jak wynika z informacji podanych przez sprzedawcę - kończy się za ok. dwa tygodnie. Orzeł znajduje się obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Cena wywoławcza to 10 tys. euro.

jm/ml/ Polsat News, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze