Szef MON: proponujemy zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych na misjach zagranicznych

Polska

Zwiększenie średnio o 30 proc. dodatku dla weteranów ciężko poszkodowanych na misjach zagranicznych i objęcie dodatkiem także tych z mniejszym uszczerbkiem na zdrowiu - zapowiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, prezentując projekt nowelizacji ustawy o weteranach.

Błaszczak przedstawił w Centrum Weterana w Warszawie założenia nowelizacji oraz dodatkowe działania z pakietu dla poszkodowanych żołnierzy. Jak podkreślił, prace nad nimi trwały w MON od kilku miesięcy.

 

- Po pierwsze zdecydowaliśmy o tym, żeby zwiększyć wysokość dodatku dla weteranów, poszkodowanych poza granicami naszego kraju. Największy wzrost dodatku będzie dotyczył najbardziej poszkodowanych, średnio wzrośnie ten dodatek o 30 proc., właśnie w tej grupie osób - powiedział Błaszczak.

 

Jak dodał, na wniosek środowiska weteranów MON zdecydował, by objąć wsparciem finansowym wszystkich poszkodowanych weteranów - "tych, którzy pobierają emerytury albo mają orzeczone renty z uwagi na uszczerbek zdrowia, jakiego doświadczyli na misjach poza granicami kraju". - Również ta grupa weteranów, których uszczerbek na zdrowiu wynosi od 1 do 9 proc. będzie objęta wsparciem, oczywiście stosunkowo mniejszym niż ci, którzy są najbardziej poszkodowani - zapowiedział szef MON.

 

Poinformował ponadto, że podjął decyzję, by uruchomić w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego specjalistyczny odział, który będzie przeznaczony dla weteranów. - To będzie centrum leczenia weteranów w ramach WIM-u, gdzie najlepsi specjaliści wojskowi będą obejmowali ich opieką - powiedział.

 

"Kompleksowa opieka medyczna do końca życia"

 

Szef MON zaznaczył, że jest niezwykle ważne, by pomoc medyczna dla weteranów miała charakter kompleksowy. Zapewnił, że weterani będą objęci taką kompleksową opieką medyczną do końca życia i będzie ona skoncentrowana "na całokształcie zdrowia weterana".

 

Według szefa MON projekt ustawy przewiduje także bezpłatne korzystanie przez weteranów z muzeów i obiektów sportowych. - Będziemy również finansować naukę, jeśli weterani zdecydują się, by ją podjąć - zapewnił Błaszczak.

 

Minister obrony dodał, że zależy mu również, by postępowania sądowe z udziałem weteranów miały charakter nierepresyjny wobec nich. - Niestety zdarzało się dotychczas, że te postępowania wzbudzały kontrowersje i wiele znaków zapytania wśród środowiska weteranów - zaznaczył. Poinformował, że w związku z tym powołał pełnomocnika ds. współpracy z weteranami, który "jest i będzie w stałym kontakcie ze środowiskiem weteranów" i będzie pomagał im w tego rodzaju sprawach.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze