Metrowa jadowita żmija na warszawskiej Białołęce

Polska
Metrowa jadowita żmija na warszawskiej Białołęce
Straż Miejska Warszawa

Mieszkaniec Białołęki w przydomowym ogródku znalazł żmiję zygzakowatą długości około metra. Dorodny gad został odłowiony przez Ekopatrol, który wypuścił go do lasu. Jerzy Jabraszko z warszawskiej straży miejskiej podkreśla - gdy natkniemy się na węża, powinniśmy poprosić o pomoc fachowców.

Zainteresowanie mężczyzny wzbudziło zachowanie psów, które dawały znaki, że coś znalazły w trawie. Mężczyzna poprosił o pomoc straż miejską. Przybyły na miejsce Ekopatrol stwierdził, że jest to dorodny okaz żmii zygzakowatej o długości około metra (zazwyczaj te gady dorastają do 90 cm długości; niezwykle rzadko zdarza się, by długość ich ciała przekraczała metr). Nie wiadomo, jak znalazła się na prywatnej posesji.

 

Trwa okres godowy żmij zygzakowatych


Strażnicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu odłowili gada i po sprawdzeniu, że nie jest ranny - przewieźli go i wypuścili do środowiska naturalnego - do pobliskiego lasu. Jerzy Jabraszko z warszawskiej straży miejskiej podkreśla, że jeśli natkniemy się na węża w swoim ogródku, powinniśmy wezwać straż miejską.

 


Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gatunkiem węża występującym w Polsce.  Podlega częściowej ochronie gatunkowej.


Edward Marszałek z Lasów Państwowych wyjaśnia, że wiosną żmije można spotkać częściej, bo trwa ich okres godowy. Jak dodał, dla żmij miejscem rozrodu mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami w nich stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne.

 

"Żmije zwykle atakują odruchowo"


Potencjalne ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. - Żmije zwykle atakują odruchowo, gdy nie mają możliwości ucieczki - dodał Marszałek. Jej ukąszenie nie boli. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach. Jad działa głównie na układ nerwowy.


Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Ukąszenia mogą być rzeczywistym zagrożeniem dla życia dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jad żmii jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

 

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą

 

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą (Vipera berus) – ma grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. "wstęga kainowa”". Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V.

grz/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze