500 euro kary za posiadanie plastikowych sztućców. Nowe prawo na włoskich plażach

Świat
500 euro kary za posiadanie plastikowych sztućców. Nowe prawo na włoskich plażach
Pixabay/annegillet

Turyści odwiedzający włoskie Capri zostaną ukarani grzywną w wysokości do 500 euro, jeśli zostaną przyłapani z plastikowymi torbami, talerzami lub sztućcami. Wyspa wprowadziła 1 maja nowe prawo. Podobne zakazy dotyczące plastikowych przedmiotów na włoskich plażach obowiązują w wielu innych miejscach: w Neapolu, Rimini, Rawennie i całej Apulii, na wyspach Ischia, Lampedusa i Linosa.

- To duża zmiana, ale jeśli ratujemy środowisko, myślę, że nikt nie będzie narzekał - powiedział o wprowadzonym zakazie i karach burmistrz Carpi Giovanni De Martino w rozmowie z dziennikiem "The Times". Brytyjskie media obszernie opisują zmiany, gdyż turyści z Wysp Brytyjskich są jedną z największych grup odwiedzających Włochy.

 

90 dni na pozbycie się zapasów

 

- Wszyscy słyszeliśmy o słynnej plastikowej wyspie, która istnieje w morzu - powiedział burmistrz Giovanni De Martino wyjaśniając powód wprowadzenia zakazu, który ma zacząć obowiązywać od 15 maja. Nowe prawo dotyczy całej wyspy, ze szczególnym uwzględnieniem plaż i wybrzeża.

 

Właściciele sklepów, którzy nie będą już mogli sprzedawać niczego z plastiku jednorazowego użytku, mają 90 dni na pozbycie się zapasów.

  

Troska o środowisko przyświecała również włodarzom w innych miejscowościach turystycznych, gdyż podobne zakazy pojawiły się również w Neapolu, Rimini, Rawennie i całej Apulii, na wyspach Ischia, Lampedusa i Linosa.

 

W całej Apulii latem będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych  talerzy, słomek i kubków.

 

W 2017 r. włoskie stowarzyszenie ekologiczne Legambiente przeprowadziło badania, które wykazały, że w morzu i na wybrzeżu między Capri a Włochami kontynentalnymi było najwięcej pozostałości plastiku.

 

"Respira il mare" - "Wdychaj morze" 

 

Kampania Plastik Free ma coraz większy zasięg, przed wyjazdem do Włoch na wakacje warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, by nie być narażonym na wysokie grzywny. 

 

Już w ubiegłym roku na niektórych włoskich plażach zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów. Za jego złamanie można zapłacić od 25 do 500 euro mandatu. Jako pierwsze zakaz wprowadziły władze Bibione, które akcję "Respira il mare" ("Wdychaj morze") zainicjowały już w 2014 r. Od tego czasu z plaż usunięto pół miliona niedopałków - ważyły ponad 10 ton. 

 

Również Parlament Europejski rozpoczął kampanię przeciwko wyrobom plastikowym. 27 marca zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz ma wejść w życie w 2021 roku.

 

80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne

 

Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

 

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne z powodu powolnego tempa rozkładu gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach.

 

Ich pozostałości znajdowane są w organizmach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby, a także ryby i skorupiaki, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka. 

grz/ml/ "Independent", "The Times", caprinerws.it, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie