Policja bada sprawę zniszczenia krzyża w katedrze w Kwidzynie

Polska
Policja bada sprawę zniszczenia krzyża w katedrze w Kwidzynie
Google Street View

Kwidzyńska policja ustala, kto zniszczył krzyż, który wisiał w kruchcie miejscowej katedry. 3 maja krzyż został zrzucony ze ściany i połamany, a do kropielnicy ktoś wlał najprawdopodobniej alkohol. We wtorek zawiadomienie w tej sprawie złożył proboszcz kościoła.

O wszczęciu postępowania dotyczącego zniszczenia krucyfiksu poinformowała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie sierż. sztab. Anna Filar.

 

Wyjaśniła, że policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie we wtorek, a złożył je proboszcz kościoła św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Jak poinformowała Filar, postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 196 kodeksu karnego mówiącego o obrazie uczuć religijnych. Za popełnienie takiego czynu grozi do dwóch lat więzienia.

 

Filar wyjaśniła, że funkcjonariusze z kwidzyńskiej komendy będą m.in. sprawdzać, czy wejście do katedry lub jej bezpośrednie sąsiedztwo są objęte monitoringiem.

 

O akcie wandalizmu, do którego doszło 3 maja, poinformowały w poniedziałek media. Portal gość.pl zacytował ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

 

"Znaleźliśmy zniszczony i podeptany krzyż"

 

- W godzinach popołudniowych w kruchcie przy wejściu znaleźliśmy zniszczony i podeptany krzyż, a do kropielnicy wlana została jakaś silnie pachnąca ciecz, najprawdopodobniej alkohol - opowiedział portalowi duchowny.

 

Zaznaczał, że kościelny monitoring nie obejmuje kruchty świątyni. - W związku z dniem wolnym wokół kwidzyńskiej katedry przechadzało się wielu turystów i zwiedzających, więc to także utrudnia wskazanie sprawcy bądź sprawców - pisał też portal, dodając, że następnego dnia w kościele odbywały się nabożeństwa przebłagalne za sprofanowanie krzyża.

msl/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze