"Czekam na moment, kiedy będę mógł powiedzieć całą prawdę". Były prawnik Trumpa w więzieniu

Świat
"Czekam na moment, kiedy będę mógł powiedzieć całą prawdę". Były prawnik Trumpa w więzieniu
AP

Michael Cohen - były prawnik prezydenta Donalda Trumpa, który w poniedziałek stawił się w więzieniu - powiedział dziennikarzom, że czeka na moment, kiedy będzie mógł powiedzieć całą prawdę na temat swego byłego szefa. Cohen został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.

Były prawnik Trumpa stawił się w zakładzie karnym w Otisville w stanie Nowy Jork. Został skazany w grudniu na trzy lata więzienia, m.in. za opłacenie w czasie kampanii wyborczej milczenia kobiet, które miały mieć romanse z Trumpem, co stanowi pogwałcenie federalnych przepisów wyborczych, oraz złożenie fałszywych zeznań w Kongresie USA.

 

- Zostało wiele do powiedzenia, czekam na dzień, w którym będę mógł podzielić się całą prawdą - mówił Cohen w rozmowie z dziennikarzami przed swoim mieszkaniem na Manhattanie, zanim udał się do Otisville.

 

Jak podaje Reuters, oczekuje się, że Cohen odbędzie karę na oddziale więzienia, na którym obowiązują minimalne rygory, może też liczyć na zredukowanie wyroku o około 15 proc. za dobre zachowanie.

 

"Trump nie ujawnił swoich zeznań podatkowych"

 

Cohen był kilkakrotnie przesłuchiwany w Kongresie, między innymi przez komisję wywiadu oraz komisję nadzoru Izby Reprezentantów. Powiedział między innymi, że Trump nie ujawnił swoich zeznań podatkowych, ponieważ obawiał się, że doprowadzi to do publicznego audytu i narazi go na sankcje karne.

 

Ocenił też, że Trump wykorzystywał swoich najbliższych współpracowników do tuszowania jego potencjalnie szkodliwych kontaktów z kobietami oraz kłamał podczas kampanii wyborczej na temat jego interesów biznesowych w Rosji.

 

Cohen był osobistym prawnikiem Trumpa od 2007 roku. Stanowił jedną z kluczowych postaciu w śledztwie prokuratora specjalnego Roberta Muellera dotyczącym ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku oraz możliwej zmowy między władzami na Kremlu, a sztabem Trumpa i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości.

rob/grz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze