Ochojska dodała wideo z dziewczyną z zespołem Downa. Twitter ostrzega przed "nieodpowiednią treścią"

Polska
Ochojska dodała wideo z dziewczyną z zespołem Downa. Twitter ostrzega przed "nieodpowiednią treścią"
Twitter.com/Janina Ochojska

"Dzisiaj dowiedziałam się, że nawet algorytmy uważają nas, niepełnosprawnych, za nieodpowiednich" - oświadczyła na Twitterze Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu po tym, jak serwis oznaczył jej film, na którym występowała dziewczynka z zespołem Downa, jako zawierający "nieodpowiednią treść".

"Te multimedia mogą zawierać nieodpowiednie treści. Twoje ustawienia multimediów są skonfigurowane tak, aby informować Cię, kiedy multimedia mogą zawierać nieodpowiednie treści" - taki komunikat pojawia się przed wyświetleniem filmu, który w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych opublikowała na Twitterze Janina Ochojska.

 

Twitter "ukrywa" dziewczynę z zespołem Downa


Film kandydatki Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu można obejrzeć tylko po naciśnięciu napisu "zobacz". W dwuminutowym nagraniu Malwina Młynarczyk, 18-latka z zespołem Downa, opowiada o sobie, swoich pasjach i odpowiada na pytanie, dlaczego "ciocia Janka" powinna dostać się do europarlamentu. "Bo jest silna i umie walczyć" - mówi dziewczyna.

 

 

"Nie damy się ukryć i zmarginalizować"


Kilka godzin później szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej wydała oświadczenie w sprawie działania Twittera.


"Dzisiaj opublikowałam filmik z udziałem 18-letniej Malwinki, mojej kochanej przyjaciółki i córeczki moich najbliższych przyjaciół, która uczy się i realizuje swoje pasje, żyjąc z zespołem Downa. Niestety, Twitter oznaczył mój post jako »nieodpowiednią treść« i go ukrył, mimo że filmik nie łamie żadnej z Zasad Twittera" - napisała Ochojska.


Jak podkreśliła, "ironią tej sytuacji jest to, że mój tweet zaczynał się od zdania »Dziś, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, pokażmy, że nie damy się ukryć i zmarginalizować«".


"Takie sytuacje przypominają mi, że przed osobami niepełnosprawnymi jest długa droga, byśmy mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i publicznym. Dzisiaj dowiedziałam się, że nawet algorytmy uważają nas, niepełnosprawnych, za »nieodpowiednich«" - dodała.

 

Ochojska zachęca niepełnosprawnych do głosowania

 

Na koniec zachęciła "wszystkich Polaków z niepełnosprawnościami do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja".

 


Film z Malwiną Ochojska opublikowała także na Facebooku, gdzie nie ma żadnego ostrzeżenia o treści nagrania.

 

Ochojska przypomniała też o prawach osób niepełnosprawnych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

prz/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze