Nie żyje liderka Tercetu Egzotycznego. Walczyła z ciężką chorobą

Kultura
Nie żyje liderka Tercetu Egzotycznego. Walczyła z ciężką chorobą
Facebook/Tercet Egzotyczny

"Z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 1 maja 2019 r., po walce z ciężką chorobą zmarła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego" - poinformował zespół na swoim profilu na Facebooku. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska miała 78 lat.

Izabela Skrybant-Dziewiątkowska była wokalistką wrocławskiego zespołu Tercet Egzotyczny od początku jego istnienia. Był to jeden z najstarszych polskich zespołów muzycznych, założony w 1963 roku, wykonujący muzykę w stylu latynoamerykańskim.

 

Wokalistka ukończyła wrocławskie liceum muzyczne, w latach 1961-1964 była solistką Operetki Wrocławskiej; w 1964 r. zagrała u Wojciecha Hasa w "Rękopisie znalezionym w Saragossie". Była żoną zmarłego w 2002 roku Zbigniewa Dziewiątkowskiego - założyciela Tercetu Egzotycznego. Po śmierci męża nie rozwiązała zespołu i zdecydowała się zaprosić do współpracy nowych muzyków.

 

W grudniu 2010 r. w Studiu Koncertowym Radia Wrocław, podczas Koncertu Noworocznego organizowanego przez Tercet Egzotyczny, odebrała z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

W 2016 r. wokalistka otrzymała dolnośląską nagrodę kulturalną SILESIA, przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

prz/luq/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze