Watykan: 55 mln franków ma kosztować przebudowa koszar Gwardii Szwajcarskiej

Świat
Watykan: 55 mln franków ma kosztować przebudowa koszar Gwardii Szwajcarskiej
VATICAN BELIEF EASTER SUNDAY

55 milionów franków szwajcarskich ma kosztować generalna przebudowa i modernizacja koszar Gwardii Szwajcarskiej. Prace te są konieczne, bo obecny historyczny budynek jest w złym stanie, ciasny i nie spełnia obowiązujących norm - wyjaśniono.

Gwardia Szwajcarska (łac. Cohors pedestris Helvetiorum a sacra custodia Pontificis) to piesza formacja wojskowa pełniąca rolę straży przybocznej papieża, formalnie istniejąca od XVI wieku.

Uważa się, że jest najmniejszą i najstarszą istniejącą armią świata - istnieje od roku 1506.

 

Nie wystarczy zwykły remont

 

Szwajcarskie i włoskie media podały, że zbiórkę pieniędzy na przebudowę siedziby wojska, stojącego na straży papieża i bezpieczeństwa w Watykanie, prowadzić będzie powołany w tym celu komitet.

 

Na jego czele stanęła polityk i prawnik, była prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Doris Leuthard. Komitet ma nadzieję, że uda się zgromadzić sumę - równowartość około 48 milionów euro, potrzebną na realizację projektu, powierzonego przy współpracy ze stroną watykańską pracowni architektonicznej w kantonie Ticino.

 

"Koszary Gwardii Szwajcarskiej, zbudowane w XIX wieku, są w złym stanie i zostały zbudowane z materiałów niskiej jakości" - poinformowano.

 

Ponadto, jak się zauważa, w budynku brakuje miejsca na mieszkania dla gwardzistów i ich rodzin. Dlatego nie wystarczy zwykły remont gmachu.

 

Nowa siedziba wojska mającego ponad 500 lat ma być gotowa w 2023 roku.

las/ PAP, Wikipedia

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze