Szydło: dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu ws. oświaty

Polska
Szydło: dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu ws. oświaty
PAP/Grzegorz Momot

Dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu, zostanie poddany termin i miejsce, gdzie będziemy się spotykać i rozmawiać na temat tych postulatów, które pojawiają się ze strony społecznej, strony rodziców oraz ekspertów - zapowiedziała w poniedziałek w Łącku (Małopolskie) wicepremier Beata Szydło.

- Taka rozmowa na pewno jest potrzebne i cieszymy się, że związki zawodowe chcą wziąć w niej udział, natomiast myślę, że ważne jest również, ażeby w tej chwili podjąć decyzję (…) o zawieszeniu protestu. Sądzę, że oczekują tego i nauczyciele i oczekują tego rodzice i uczniowie. Byłby to dobry sygnał, że ta rozmowa będzie przygotowywana w spokoju. Wszystkim nam zależy na tym, żeby rozwiązać problemy. Zdajemy sobie z tego sprawę, że ta rozmowa jest potrzebna, że są potrzebne propozycje dla nauczycieli - mówiła wicepremier.

 

Szydło przypomniała, że jest gotowa do podpisania propozycja porozumienia. W niedzielę wieczorem 7 kwietnia porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa Solidarność. Zakłada ono w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

 

- Myślę, że ta deklaracja z naszej strony, że w tym roku będzie kolejna podwyżka we wrześniu znacząco wyższa niż była poprzednio zakładana od stycznia 2020 roku, czyli w sumie w tym roku nauczyciele uzyskają jeszcze 15 proc. podwyżki licząc z tą, którą już miała miejsce w styczniu. To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska nauczycielskiego. Oczywiście zapewne ta wysokość wynagrodzeń dla wielu jest niesatysfakcjonująca, ale też musimy sobie zdawać z tego sprawę, że potrzebne są rozwiązania systemowe - zwróciła uwagę Szydło.

 

Wicepremier zwróciła uwagę, że trzeba zastanowić się, czy obecny system kształtujący wynagrodzenia pedagogów jest systemem odpowiadającym zmieniającej się rzeczywistości.

 

- To jest ten podstawowy, priorytetowy temat do rozmowy, którą zapewne będziemy przy okrągłym stole podejmować - mówiła Szydło.

 

Wicepremier po raz kolejny podziękowała nauczycielom, którzy pracują, dzięki czemu ponad 377 tys. uczniów ósmych klas szkół podstawowych przystąpiło do egzaminu.

 

- Chcę podziękować wszystkim nauczycielom, którzy dzisiaj pracują w czasie egzaminów; wszystkim dyrektorom szkół, którzy przygotowali komisje egzaminacyjne. Cieszymy się, że młodzież może w spokoju te egzaminy pisać. Do środy kolejne dni, kiedy egzamin będzie się odbywał, a potem oczywiście matury, które również będą przeprowadzone - powiedziała wicepremier.

 

Poniedziałek jest ósmym dniem strajku zorganizowanego w szkołach i przedszkolach przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Bierze w nim udział także część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszonych w związkach.

 

Otwarcie klubu seniora

 

Beata Szydło otworzyła w poniedziałek w Łącku klub seniora, który powstał przy wsparciu programu rządowego. Wicepremier mówiła, że klub jest przygotowany tak, żeby seniorzy mogli w nim spędzać czas i realizować swoje pasje.

 

- Będziecie państwo mieli na pewno miejsce, w którym będziecie czuli się jak u siebie w domu. Będzie to miejsce i wierzę w to głęboko, w którym będziecie po prostu u siebie, ale też będzie to miejsce, w którym będą rodziły się wspaniałe projekty - mówiła Szydło.

 

Podczas spotkania wicepremier życzyła mieszkańcom wesołych świąt Wielkanocy. Mieszkańcy Łącka natomiast pamiętali o przypadających w poniedziałek urodzinach Beaty Szydło i odśpiewali jej góralskie „sto lat” oraz wręczyli kwiaty i prezenty.

 

Zobacz materiał "Wydarzeń" o ósmym dniu strajku nauczycieli:

 

 

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze