Częściowe wyniki wyborów w Tajlandii: na prowadzeniu opozycyjna Pheu Thai

Świat
Częściowe wyniki wyborów w Tajlandii: na prowadzeniu opozycyjna Pheu Thai
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Opozycyjna Pheu Thai zdobyła najwięcej, 138 spośród 350 mandatów w niższej izbie parlamentu Tajlandii, wyłanianych bezpośrednio w okręgach wyborczych; podział pozostałych 150 zostanie ogłoszony w późniejszym terminie - podała w poniedziałek komisja wyborcza.

Tajlandzka komisja wyborcza przekazała te częściowe, nieoficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w poniedziałek po południu czasu miejscowego.

 

Według komisji partia Palang Pracharat (PPRP), która popiera rządzącą juntę, zdobyła 96 spośród 350 miejsc wybieranych w okręgach. Pozostałych 150 posłów 500-osobowej izby wyłonionych zostanie na podstawie skomplikowanego systemu proporcjonalnego.

 

Tajlandzka prasa przewiduje, że po ogłoszeniu pozostałych mandatów przewaga Pheu Thai nad PPRP znacznie zmaleje.

 

"Spróbujemy natychmiast stworzyć koalicję rządzącą"

 

Niedzielne wybory były pierwszymi, odkąd wojskowa junta obaliła demokratycznie wybrany rząd Pheu Thai. Partia ta związana jest z byłym premierem Thaksinem Shinawatrą, odsuniętym przez wojsko od władzy w 2006 roku.

 

- Spróbujemy natychmiast stworzyć koalicję rządzącą, ponieważ tak głosowali ludzie - powiedziała w poniedziałek kandydatka Pheu Thai na premiera Sudarat Keyuraphan.

 

Podobną deklarację złożyła również PPRP. Jej rzecznik oświadczył w poniedziałek, że partia będzie walczyć o stworzenie koalicji dysponującej większością 251 głosów w niższej izbie parlamentu.

 

Oficjalne wyniki w maju

 

Oświadczenia obu partii sugerują, że nadchodzące tygodnie przyniosą kolejną odsłonę w rywalizacji pomiędzy zwolennikami demokracji a popierającymi wojsko elitami, które przez ostatnie dwie dekady starały się nie dopuścić do władzy zwolenników Thaksina. Konflikt pogrążał Tajlandię w chaosie, wywoływał brutalne zamieszki i doprowadził do dwóch zamachów stanu.

 

Choć dzięki uchwalonej konstytucji junta zapewniła sobie największe szanse na wybór premiera, podział mandatów w niższej izbie parlamentu może mieć duży wpływ na sytuację polityczną w kraju. Zależeć będzie od niego, czy PPRP będzie w stanie samodzielnie wyłonić szefa rządu, oraz czy taki rząd będzie dysponował poparciem większości posłów.

 

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Tajlandii mają zostać ogłoszone 9 maja.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze