Powalone drzewa, uszkodzone linie energetyczne. Skutki silnego wiatru w całej Polsce

Polska

W nocy z piątku na sobotę w powiatach nadmorskich wiał bardzo silny wiatr o prędkości do 100 km/h. Do mieszkańców wysłano Alert RCB. W sobotę do godz.18 Straż Pożarna podjęła 1100 interwencji związanych z silnym wiatrem na terenie całego kraju - przekazał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podał rzecznik PSP, najwięcej interwencji z powodu silnego wiatru było w tym czasie na Pomorzu Zachodnim - 223, na Mazowszu - 167 oraz w Wielkopolsce i na Śląsku - po 146. Doszło też do 92 uszkodzeń dachów, głównie w Małopolsce i na Śląsku.

 

Połamane i powalone drzewa

 

- Strażacy zajmują się przeważnie usuwaniem złamanych i powalonych drzew z chodników, dróg i szlaków kolejowych. Działamy i będziemy działać - zapewnił Frątczak.

 

Rzecznik straży dodał, że na terenie Mazowsza, woj. lubelskiego, woj. świętokrzyskiego, woj. śląskiego, woj. małopolskiego i woj. podkarpackiego utrzymują się ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem.

 

Jak dodał, porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne, w związku z czym 47 tys. odbiorców nie miało prądu, z czego 23 tys. tylko w woj. wielkopolskim.

 

Blisko 250 razy interweniowali od piątku strażacy z Zachodniopomorskiego, usuwając skutki silnego wiatru - głównie połamane gałęzie. Podczas wichury nikt nie został poszkodowany.

 

Zgłoszenia cały czas napływają, od piątku od godz. 8 było ich 245 - poinformował w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Szczecinie.

 

Najwięcej zdarzeń było w Koszalinie, Łobzie, Drawsku i Kołobrzegu. Nikt nie został poszkodowany.

 

Ponad 15 tysięcy odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej w związku z wichurami, jakie przeszły nad Polską - poinformowało z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej gospodarstw bez prądu było na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

 

Według ostrzeżenia IMGW, silny wiatr - w porywach do 80 km/h - może wiać w powiatach gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim, a także w Świnoujściu. W strefie brzegowej Bałtyku, w części zachodniej i środkowej, może też wystąpić sztorm - w porywach do 7-8 w skali Beauforta.

 

 

Rozesłano alert RCB

 

"Uwaga! Wieczorem i w nocy w powiatach nadmorskich bardzo silny wiatr. Nie chowaj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz" - ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

 

Alert dotyczył powiatów w woj. zachodniopomorskim i pomorskim: kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego, słupskiego oraz Świnoujścia, Koszalina i Słupska.

 

Jak informuje RCB na stronie internetowej, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął decyzję o wysłaniu Alertu RCB, czyli SMS-a z ostrzeżeniami do osób przebywających w tych powiatach. Obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed wiatrem, który w porywach może osiągać 100 km/h.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydało dla siedmiu województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

 

Jak przypomina RCB, silne porywy wiatru stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był ustawiony pod drzewami. Należy zamknąć okna i drzwi i przede wszystkim pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

 

Według prognoz wiatr ma osłabnąć w sobotę - jego prędkość spadnie do 30-45 km/h, a w porywach do 70 km/h.

jm/prz/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze