Fiasko rozmów Episkopatu Hiszpanii z organizacją ofiar nadużyć seksualnych

Świat
Fiasko rozmów Episkopatu Hiszpanii z organizacją ofiar nadużyć seksualnych
Pixabay.com/ kollynlund

Rozmowy przedstawicieli Konferencji Episkopatu Hiszpanii i stowarzyszenia ANIR reprezentującego ofiary nadużyć seksualnych ze strony duchownych zakończyły się niepowodzeniem. Jeden z punktów spornych dotyczył powołania mieszanej komisji śledczej.

Jak poinformował w piątek Juan Cuatrecasas, prezes stowarzyszenia ANIR, negocjacje prowadzone od czwartku z władzami Kościoła nie przyniosły efektu.

 

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Ricardo Blazquez odmówił spełnienia naszych żądań, wśród których było m.in. powołanie mieszanej komisji śledczej ds. zbadania przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych - wyjaśnił Cuatrecasas.

 

Szef ANIR ujawnił, że spotkanie z przewodniczącym hiszpańskiego Episkopatu zakończyło się całkowitym fiaskiem.

 

- Nie osiągnęliśmy porozumienia w żadnej z omawianych kwestii - dodał aktywista.

 

W piśmie przekazanym na ręce kardynała władze ANIR napisały, że domagają się ukarania zarówno odpowiedzialnych za nadużycia seksualne duchownych, jak i ludzi Kościoła, którzy kryli winowajców.

 

Hiszpańskie diecezje gotowe do współpracy z wymiarem sprawiedliwości

 

Według Cuatrecasasa podczas negocjacji kard. Blazquez tłumaczył, że ustosunkowanie się hiszpańskiego Kościoła do żądań stowarzyszenia jest trudne z uwagi na brak nowych wytycznych w kwestii nadużyć ludzi Kościoła, gdyż Stolica Apostolska ma je opublikować dopiero w kwietniu.

 

Choć kardynał Blazquez potwierdził, że doszło do rozmów z władzami ANIR, odmówił podania szczegółów. Tłumaczył, że hierarchia kościelna nie podaje do publicznej wiadomości informacji ze spotkań, w których uczestniczą ofiary wykorzystywania seksualnego. W negocjacjach brał udział m.in. wiceszef stowarzyszenia, który w przeszłości padł ofiarą nadużyć w diecezji Leon.

 

Pod koniec lutego kard. Blazquez zapowiedział, że Konferencja Episkopatu Hiszpanii nie przeprowadzi dochodzenia w sprawie dawnych nadużyć seksualnych popełnianych przez osoby duchowne wobec nieletnich, gdyż “nie ma narzędzi” do realizacji rzeczowego śledztwa w tej sprawie.

 

Hierarcha tłumaczył, że rezygnacja z przeprowadzenia dochodzenia dotyczącego dawnych nadużyć seksualnych ze strony duchownych wynika m.in. z braku siły nacisku na lokalne struktury Kościoła. Dodał, że hiszpańskie diecezje są jednak gotowe do bezpośredniej współpracy z wymiarem sprawiedliwości w sprawie walki z nadużyciami seksualnymi duchownych.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze