Straż marszałkowska usunęła tablicę "Układ Kaczyńskiego". "Ustawiona bez zgody, trafiła do depozytu"

Polska
Straż marszałkowska usunęła tablicę "Układ Kaczyńskiego". "Ustawiona bez zgody, trafiła do depozytu"
Polsat News

Tablica "Układ Kaczyńskiego", zrobiona przez posłów PO-KO, stała w Sejmie przed wejściem do siedziby klubu. W poniedziałek usunęła ją straż marszałkowska i oddała do depozytu. - Kancelaria Sejmu wielokrotnie prosiła PO-KO o usunięcie tablicy, bo ustawiono ją bez zgody - informuje dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Prawdy nie zakryjecie. Tablica wróci - mówią politycy PO-KO.

Chodzi o tablicę, którą 19 lutego, podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, przed siedzibą swojego klubu ustawili posłowie PO-KO. Jak wyjaśnili wówczas, to "dokument poglądowy" dla prokuratury, która "milczy" o śledztwie w sprawie spółki Srebrna.

 

Na tablicy są wizerunki polityków, urzędników i szefów służb, m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa CBA Ernesta Bejdy, szefa ABW Piotra Pogonowskiego, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego. Według autorów, pokazuje sieć powiązań między Kaczyńskim i politykami powiązanymi ze Srebrną. 

 

"Niezgodna z regulaminem wystaw w Kancelarii Sejmu"

 

 

W poniedziałek Grzegrzółka poinformował, że tablica trafiła do depozytu Straży Marszałkowskiej. "Kancelaria Sejmu wraz ze Strażą Marszałkowską wielokrotnie prosiła KP PO-KO o usunięcie tablicy, wystawionej na jeden z korytarzy. (...) Plansza została ustawiona bez odpowiedniej zgody, aktualnie znajduje się w depozycie SM" - napisał na Twitterze dyrektor CIS.

 

 

Również na Tiwtterze odpowiedzieli mu politycy PO-KO. "Zabraliście tablicę, ale prawdy nie zakryjecie! Stop cenzurze #UkładKaczyńskiego #NieDlaPiS #Srebrna" - napisał Andrzej Halicki (PO-KO).

  

Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze klub PO opublikował skan pisma ws. tablicy, który komendant Straży Marszałkowskiej wysłał w poniedziałek do szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna.

 

"Wobec niezastosowania się do postanowień zawartych w piśmie szefa Kancelarii Sejmu z dnia 1 marca 2019 roku dotyczących usunięcia ekspozycji pt. »Układ Kaczyńskiego«, jako niezgodnej z przepisami Regulaminu organizacji wystaw w Kancelarii Sejmu (...) niniejszym informuję, że przedmiotowa tablica została zdeponowana w depozycie Staży Marszałkowskiej" - głosi pismo.

 

PO: nie przestaniemy pytać o Srebrną

 

- Tablica wróci przed klub parlamentarny PO-KO, a my nie przestaniemy zadawać pytań o to, co dzieje się wokół spółki Srebrna i afery związanej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - zapowiedział poseł PO-KO Marcin Kierwiński.

 

Jego zdaniem, zdarzenie to pokazuje, iż "PiS wierzy, że prościej jest zabrać tablicę, niż rozwiązać sam problem układu Kaczyńskiego".  - Widać, że kolejna instytucja państwa - Straż Marszałkowska - dba o to, aby prawda o układzie Kaczyńskiego nie docierała do opinii publicznej - ocenił.

 

Jak dodał, "to bardzo smutny obraz". - Z jednej strony komiczny, bo to, że marszałek Sejmu zajmuje się od tygodnia tego typu sprawami pokazuje, jak nisko upadł parlament rządzony przez pana Marka Kuchcińskiego. A z drugiej strony to obraz tragiczny, bo PiS-owi wydaje się, że jak nie będzie tablicy, to nie będzie afery - zauważył Kierwiński.

ked/dro/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie