Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy wrócili do orzekania, oddali 2,5 mln zł pobranych świadczeń

Polska
Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy wrócili do orzekania, oddali 2,5 mln zł pobranych świadczeń
Polsat News

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po ostatniej nowelizacji ustawy o SN wrócili do orzekania, oddali pobrane odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy. Obowiązek ten dotyczył łącznie 20 sędziów, w tym obu prezesów SN Józefa Iwulskiego i Stanisława Zabłockiego; wszyscy łącznie zwrócili w terminie ponad 2,5 mln zł.

O zwrocie pobranych świadczeń poinformował w poniedziałek rzecznik Sądu Najwyższego.

 

Chodzi o sędziów, którzy zostali wysłani w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia. Ich wcześniejszą emeryturę przewidywała nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 roku. W październiku Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił te przepisy, a miesiąc później polski Sejm uchwalił siódmą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która umożliwiła sędziom powrót do orzekania.

 

W związku z tym 5 lutego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał rozporządzenie, które zobowiązywało sędziów do zwrotu jednorazowych odpraw i ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy, pobranych w związku z wcześniejszym przejściem w stan spoczynku. Termin zwrotu upłynął 22 lutego.

 

 

"Obowiązek ten dotyczył łącznie 20 sędziów Sądu Najwyższego, w tym Prezesów SN Józefa Iwulskiego i Stanisława Zabłockiego i wszyscy dokonali stosownych zwrotów" - poinformował Sąd Najwyższy.

 

Jak podało radio RMF FM, do budżetu państwa wróciło dzięki temu 2,5 mln zł.

mta/dro/ polsatnews.pl, RMF FM

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze