Resort kultury: w przyszłym tygodniu ogłoszenie konkursu na dyrektora muzeum POLIN. Stola wystartuje

Kultura
Resort kultury: w przyszłym tygodniu ogłoszenie konkursu na dyrektora muzeum POLIN. Stola wystartuje
pixabay.com/ bekey

Publiczne ogłoszenie przez ministra KiDN konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nastąpi w przyszłym tygodniu - podało MKiDN. Do czasu powołania nowego dyrektora p.o. szefa instytucji będzie Zygmunt Stępiński - wicedyrektor ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji.

5-letnia kadencja dyrektora Dariusza Stoli upływa 28 lutego. W piątek ministerstwo kultury poinformowało, że założyciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - oprócz resortu są to Prezydent m.st. Warszawy oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny - "wspólnie uzgodnili brzmienie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora" muzeum POLIN.

 

Ogłoszenie przez szefa resortu kultury konkursu w prasie i na stronie internetowej MKiDN nastąpi w przyszłym tygodniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. "Osiągnięto także porozumienie w sprawie składu piętnastoosobowej komisji konkursowej, w której znajdą się przedstawiciele założycieli Muzeum, Rady Muzeum, działających w Muzeum związków zawodowych, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich" - podkreśliło MKiDN w komunikacie.

 

Dodano, że założyciele muzeum uzgodnili również, że do czasu rozstrzygnięcia konkursu, które nastąpi 30 kwietnia i powołania dyrektora instytucji obowiązki dyrektora placówki pełnić będzie Zygmunt Stępiński - zajmujący od 2012 r. stanowisko zastępcy dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN.

 

 

Koniec pięcioletniej kadencji

 

"Rozwiązanie takie z jednej strony zapewni ciągłość działania instytucji w okresie przejściowym, z drugiej zapewni wszystkim potencjalnym kandydatom udział w konkursie na równych zasadach" - ocenił resort kultury.

 

Stola został powołany na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 1 marca 2014 r. z możliwością przedłużenia. Zgodnie ze statutem placówki, współorganizatorami POLIN są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawa i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powołanie dyrektora następuje w drodze porozumienia tych instytucji. W przypadku wakatu na stanowisku dyrektora minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego może powołać osobę pełniącą jego obowiązki na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

 

"Transparentność, obiektywizm i równy wpływ wszystkich trzech założycieli muzeum"

 

Stowarzyszenie ŻIH oceniło, że konkurs "w pełni respektuje zapisy umowy założycielskiej oraz statutu Muzeum POLIN". - Gwarantuje transparentność i obiektywizm oraz równy wpływ wszystkich trzech założycieli Muzeum POLIN na wybór dyrektora na nową kadencję - podkreślono.

 

- Przez ostatnie kilka tygodni prowadziliśmy intensywne negocjacje w gronie założycieli muzeum. W ich toku każda ze stron przedstawiała swoje argumenty i propozycje w odniesieniu do procedury wyboru dyrektora muzeum POLIN. Osiągnięty kompromis uwzględnia zapisy umowy założycielskiej gwarantujące założycielom równy podział głosów w komisji konkursowej - powiedział przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Piotr Wiślicki, cytowany w oświadczeniu.

 

Dodał, że założyciele muzeum porozumieli się także ws. powierzenia na czas konkursu obowiązków pełniącego obowiązki dyrektora placówki Zygmuntowi Stępińskiemu, który od 2012 r. zajmował stanowisko zastępcy dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN. Zarząd Stowarzyszenia ŻIH napisał, że powołanie nastąpiło "zgodnie z ich propozycją", a nominacja Stępińskiego "gwarantuje, że prowadzone działania i programy muzeum będą realizowane bez zakłóceń".

 

Wiślicki zauważył, że "osiągnięty kompromis jest jeszcze jednym dowodem, że Muzeum POLIN zostało zbudowane na idei dialogu i porozumienia".

 

W oświadczeniu Stowarzyszenia ŻIH przypomniano, że osiągnięto także porozumienie w sprawie składu piętnastoosobowej komisji konkursowej, w której znajdą się przedstawiciele założycieli Muzeum, Rady Muzeum, działających w Muzeum związków zawodowych, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich.

 

"Aby zachować pełną transparentność, obiektywizm i niepodważalność wyboru kandydata, wszystkie strony uzgodniły, że osoby ubiegające się o stanowisko dyrektora muzeum nie będą sprawować na czas procedury konkursowej funkcji pełniącego obowiązki dyrektora w tej instytucji" - napisano.

 

O tym, że kadencja Stoli nie zostanie przedłużona i będzie ogłoszony konkurs na dyrektora poinformowano w poniedziałek.

 

Stola będzie startował w konkursie

 

- Zamierzam wystartować w konkursie na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - zapowiedział w piątek dyrektor placówki prof. Dariusz Stola. Jego 5-letnia kadencja upływa 28 lutego. MKiDN poinformowało, że ogłoszenie konkursu na szefa muzeum nastąpi w przyszłym tygodniu.

  

W opublikowanym na stronie Muzeum POLIN oświadczeniu prof. Stola napisał, że "z zadowoleniem" przyjął wiadomość o tym, że założyciele Muzeum POLIN "osiągnęli porozumienie w sprawie sposobu wyboru dyrektora muzeum na następną kadencję".

 

Podkreślił, że "otwarty konkurs o jasnych regułach i uzgodnionym składzie komisji konkursowej to właściwe rozwiązanie". - Zamierzam w nim wystartować - zapowiedział.

 

Przypomniał, że zgodnie z ustaleniami założycieli muzeum do czasu rozstrzygnięcia konkursu i powołania dyrektora instytucji obowiązki szefa placówki pełnić będzie Zygmunt Stępiński - zajmujący od 2012 r. stanowisko zastępcy dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN.

 

 

Stola napisał, że Stępiński "wielokrotnie dowiódł swego zaangażowania i fachowości". - Jestem przekonany, że potrafi dobrze tę rolę wypełnić - ocenił.

 

Dodał, że ma też "pełne zaufanie do pozostałych wicedyrektorów - Jolanty Gumuli i Doroty Keller-Zalewskiej, które pozostają na swych stanowiskach". Zaznaczył, że muzeum ma "ustaloną wieloletnią strategię działania i szczegółowy plan pracy na rok 2019, który będzie realizowany bez zmian".

 

"Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby swoje poparcie i solidarność. Cieszę się, że Muzeum POLIN ma tak wielu przyjaciół w Polsce i na świecie. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególna wartość. Będziemy o nich pamiętać z wdzięcznością" - napisał dyrektor muzeum POLIN.

 

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i 9 książek: "Nadzieja i zagłada" (1995); "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968" (2000), "Patterns of Migration in Central Europe" (2001, z C. Wallace), "PRL: trwanie i zmiana" (2003, z M. Zarembą), "PZPR jako machina władzy" (2012, z K. Persakiem) oraz trzy podręczniki dla szkół średnich. Książka "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika "Polityka".

 

Stworzony wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową

 

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.

zdr/ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze