Ministerstwo sprawiedliwości: sędziowie pozytywnie oceniają zmiany kadrowe

Polska
Ministerstwo sprawiedliwości: sędziowie pozytywnie oceniają zmiany kadrowe
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Sędziowie pozytywnie oceniają zmiany kadrowe - zapewniło w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości, powołując się na w większości pozytywne opinie sędziów o rocznych raportach z działalności sądów rejonowych.

"Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się. Pozytywnie oceniają je sami sędziowie, o czym świadczą najnowsze informacje roczne o działalności sądów rejonowych. Aż 96 proc. tego rodzaju raportów zostało pozytywnie zaopiniowanych, w tajnym głosowaniu, przez zebrania sędziów" - napisał resort w przesłanym w czwartek komunikacie.

 

Raport zawiera dane o obsadzie krajowej sądu

 

MS podkreśliło, że "na 318 sądów rejonowych w Polsce, tylko w 12 sądach (3,8 proc.) informacje roczne zostały zaopiniowane negatywnie". Według ministerstwa "świadczy to o tym, że zmiany zachodzące w polskim sądownictwie są dobrze oceniane przez samych sędziów".

 

Resort dodał, że informacja roczna "to najważniejsze sprawozdanie, w którym ocenia się, czy prezesi sądów dobrze wykonywali swoje obowiązki". Raport zawiera m. in. dane o obsadzie kadrowej sądu i działalności administracyjnej, statystykę spraw, informacje o ewentualnych skargach na opieszałość. Informacja zawiera także ocenę sytuacji sądu oraz opis podjętych i planowanych działań.

 

"Swoiste głosowanie nad wotum zaufania"

 

Informację sporządza prezes, a opiniuje ją zebranie sędziów - wszyscy sędziowie sądu rejonowego. Uchwały zebrania sędziów zapadają bezwzględną większością głosów. Głosowanie jest tajne, jeżeli zażąda tego choć jeden z obecnych członków zebrania.

 

"Ta w pełni przejrzysta procedura jest więc głosowaniem sędziów nad swoistym wotum zaufania dla obecnych prezesów sądów rejonowych. Blisko 70 proc. z nich zostało powołanych od 12 sierpnia 2017 r., na mocy znowelizowanej ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która jest elementem reformy wymiaru sprawiedliwości"- oświadczył resort.

 

Informacje roczne podlegają ocenie prezesa sądu wyższego rzędu, a informację roczną sporządzoną przez prezesa sądu apelacyjnego ocenia minister sprawiedliwości.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze