Pogranicznicy uratowali rannego myszołowa. Ptak trafił do schroniska dla zwierząt

Polska
Pogranicznicy uratowali rannego myszołowa. Ptak trafił do schroniska dla zwierząt
Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze straży granicznej z Hrubieszowa podczas patrolu przy granicy z Ukrainą znaleźli rannego myszołowa. Ten drapieżny ptak jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG znaleźli ptaka, który miał zranione prawe skrzydło. Pogranicznicy zaopiekowali się ptakiem i zgłosili znalezisko Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii oraz poinformowali pracowników Urzędu Gminy w Hrubieszowie.


Cechy zewnętrzne wskazywały, iż odnaleziony ptak to myszołów, co potwierdził również przybyły na miejsce zdarzenia pracownik schroniska dla zwierząt. Ze względu na to, iż ptak był ranny, został przekazany do schroniska w Zamościu.

 


Myszołowy są drapieżnymi ptakami objętymi całkowitą ochroną gatunkową. Największym zagrożeniem dla myszołowów jest intensywna gospodarka leśna, wycinanie zadrzewień śródpolnych, stosowanie szkodliwych środków ochrony roślin oraz hodowcy gołębi i drobiu, którzy mylnie identyfikując myszołowy jako jastrzębie (one żywią się m.in. gołębiami), polują na nie. Warto podkreślić, że jastrzębie również podlegają ochronie gatunkowej ścisłej.

 

grz/luq/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze