Nieznana substancja wyciekła do rzeki Wapienica. Woda zmieniła kolor

Polska
Nieznana substancja wyciekła do rzeki Wapienica. Woda zmieniła kolor na błękitny
Galeria zdjęć (10)

Rzeka Wapienica w Mazańcowicach (woj. śląskie) zmieniła we wtorek kolor na srebrzysto-błękitny. Mieszkańcy są pewni, że do wody dostały się chemikalia. Policjanci, wspólnie ze strażakami, przeczesywali brzeg, by znaleźć źródło wycieku. Odkryto ujście kanału burzowego, z którego sączyła się bezwonna substancja barwiąca wodę. Wciąż trwa sprawdzanie, skąd dokładnie pochodzi płyn.

Służby zostały powiadomione o wycieku przez zaniepokojonych mieszkańców Mazańcowic (koło Bielska-Białej), gdyż ci byli pewni, że doszło do wycieku chemikaliów.

 

Policjanci ze strażakami przeczesywali po południu brzeg rzeki w poszukiwaniu źródła wycieku. W bielskiej dzielnicy Wapienica, nieopodal ulicy Działkowców, znaleziono ujście kanału burzowego, z którego sączyła się bezwonna substancja. 

 

Trwają działania, które mają ustalić dokładne źródło, z którego do wody dostaje się problematyczna substancja. Wstępne badania cieczy za pomocą strażackiej aparatury dały wynik obojętny, co teoretycznie oznacza, że nie ma zagrożenia dla środowiska.

 

 

Pobrano próbki do specjalistycznych badań

 

Wciąż jednak nie wiadomo, jaka dokładnie substancja zanieczyszcza rzekę. Próbki wody do specjalistycznych badań pobrali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - ich wyniki mają być znane w ciągu kilku dni.

 

Na zdjęciach wykonanych we wtorek ok. godz. 17:00 przy ul. Kaskadowej w Mazańcowicach widać, że woda w Wapienicy ma błękitną barwę. 

 

Rzeka Wapienica uchodzi do Iłownicy, ta z kolei jest prawostronnym dopływem Wisły. Mieszkańcy informują, że również w okolicach Iłownicy, Zabrzega i zbiornika w Goczałkowicach-Zdroju było widać we wtorek srebrzysto-błękitne zabarwienie wody.

grz/luq/ bielsko.info

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze