Rosyjscy żołnierze bez Facebooka i Instagrama. Duma Państwowa zabroniła selfie z poligonu

Świat
Rosyjscy żołnierze bez Facebooka i Instagrama. Duma Państwowa zabroniła selfie z poligonu
en.wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmi/CC BY-SA 4.0

Niższa izba parlamentu Rosji uchwaliła we wtorek przepisy zabraniające wojskowym i poborowym swobodnej aktywności w internecie. Ustawa Dumy Państwowej zabrania rozpowszechniania w sieci i mediach informacji dotyczących służby wojskowej, innych żołnierzy, a szczegółów ujawniających funkcjonowanie jednostek armii.

Ustawa Dumy Państwowej zabrania wojskowym i żołnierzom poborowym opisywania szczegółów służby w internecie. Nie mogą oni także opowiadać o niej dziennikarzom. Zakaz dotyczy danych o elementach służby, byłych towarzyszach z wojska i ich krewnych.

 

Numer jednostki i dyslokacja ściśle tajne

 

W szczególności żołnierze nie będą mogli w mediach społecznościowych ujawniać, w jakich siłach służą, ani też podawać jakichkolwiek danych o działalności jednostek wojskowych w miejscu ich dyslokacji.

 

Za naruszenie zakazu przewidziana jest kara dyscyplinarna, a żołnierzom służby kontraktowej grozić będzie zwolnienie.

 

O wprowadzenie zakaz rozpowszechniania takich informacji o sobie i innych wojskowych w mediach społecznościowych przez żołnierzy służby kontraktowej apelowało rosyjskie ministerstwo obrony. Inicjatorzy ustawy uzasadnili przepisy tym, że wojskowi są obiektem "szczególnego zainteresowania" ze strony służb specjalnych oraz ugrupowań terrorystycznych i ekstremistycznych.

 

Ograniczenia w używaniu smartfonów

 

Ustawa nakłada także ograniczenia w posługiwaniu się smartfonami i innymi urządzeniami z możliwościami nagrywania i podłączania się do internetu.

 

Deputowani zadecydowali, że takich urządzeń żołnierze nie mogą mieć przy sobie w trakcie działań bojowych, podczas pobytu na terenie jednostki i pełnienia dyżuru bojowego. Zakaz nie dotyczy zwykłych telefonów ani też używania smartfonów w życiu codziennym.

 

Za ustawą opowiedziało się 408 deputowanych, nie było głosów sprzeciwu.

mta/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze