Macierewicz: Olszewski to najwybitniejszy polski polityk po drugiej wojnie światowej

Polska

- Jan Olszewski był niewątpliwie jedną z najwybitniejszych postaci, chyba najwybitniejszym polskim przywódcą politycznym po drugiej wojnie światowej - mówił w Polsat News b. szef MON Antoni Macierewicz. W piątek rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe b. premiera. Trumna z jego ciałem została wystawiona w hallu kancelarii premiera. Wieczorem będzie przeniesiona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

- Olszewski był współtwórcą, twórcą  polskiego ruchu niepodległościowego po 1956 roku. Był człowiekiem łagodnym, tolerancyjnym, otwartym i stanowczym w realizowaniu polskiego interesu narodowego, w trwaniu przy wartościach niezbędnych do odzyskania przez Polskę niepodległości - wspominał Macierewicz byłego premiera.

 

Jak podkreślił, Jan Olszewski poświęcił "całe życie, aby budować niepodległe państwo polskie". - Jesteśmy mu nie tylko wdzięczni, ale winni wielki hołd za jego całe życie. Za szare szeregi, za konspirację komunistyczną, za trwanie przy wartościach wtedy,  kiedy jego rząd obalano - argumentował b. minister obrony.

 

"Dążył do prawdy o dramacie smoleńskim"

 

- Dlatego, że dbał o to, żeby Polska była niepodległa i wolna od wojsk sowieckich, za trwanie przy panu prezydencie Kaczyńskim, za jego poświęcenie w dążeniu do prawdy o dramacie smoleńskim, za całe jego wspaniałe życie - dodał Macierewicz.

 

Według polityka PiS, który do końca czuwał przy b. premierze, ostatnie słowa Jana Olszewskiego brzmiały "nie mam w obowiązku poddać się".  - To jest przesłanie jakie nam pozostawił. Polacy się nie poddają. Polacy tworzą swoje niepodległe państwo. To było dla niego najważniejsze i chciał żebyśmy tacy pozostali - podkreślił b. szef MON.

 

Zapytany, co napisał w księdze kondolencyjnej, odpowiedział: - Napisałem "Bohaterowi Polski, najwybitniejszemu politykowi po drugiej wojnie światowej”.

 

Uroczystości pogrzebowe

 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Trumna Jana Olszewskiego została w piątek wystawiona w hallu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Hołd zmarłemu można oddać do godz. 19.

 

O godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się msza żałobna. O godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

 

W sobotę o godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; w godz. 13-13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie Jana  Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

 

Następnie kondukt w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach, b. premier zostanie pochowany.

bas/dro/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie