Premier Francji: łącznie skazano blisko 1800 "żółtych kamizelek"

Świat
Premier Francji: łącznie skazano blisko 1800 "żółtych kamizelek"
PAP/EPA/CHARLES PLATIAU / POOL

Od połowy listopada, kiedy zaczęły się protesty "żółtych kamizelek", skazano łącznie blisko 1800 osób - poinformował we wtorek w parlamencie premier Francji Edouard Philippe.

- Od początku tych wydarzeń sąd wydał 1 796 wyroków, a 1 422 osoby nadal oczekują na proces - powiedział szef rządu, który w parlamencie odpowiadał na pytanie deputowanego Patricka Mignoli z centrowego ugrupowania MoDem, należącego do koalicji rządowej, o przywrócenie porządku w kraju.

 

Ponadto 1300 osób otrzymało nakaz stawienia się w sądzie, a 316 zostało objętych nakazem aresztowania - podał Philippe.

 

Szef rządu przypomniał, że 13 osób zostało oskarżonych o uszkodzenie rzeźb oraz pokrycie napisami cokołu Łuku Triumfalnego w Paryżu 1 grudnia, a pięć innych oskarżono o podpalenie w tym samym dniu prefektury Górnej Loary w Puy-en-Velay.

 

Premier wezwał społeczeństwo do wyrażania oburzenia z powodu incydentów związanych z miejscami, które "symbolizują Republikę Francuską i demokrację" oraz "z powodu obwiniania sił porządkowych (...) które zapewniają bezpieczeństwo". 

 

"Żółte kamizelki" od 17 listopada protestują w całej Francji przeciw wciąż rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd się już wycofał, domagają się podniesienia wysokości płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też dezyderaty polityczne, w tym dymisji prezydenta.

 

 

 

WIDEO: "Żółte kamizelki maszerowały ulicami francuskich miast"

 

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze