Romaszewska przeciw pomnikowi Mazowieckiego w Warszawie. "Opinia niezgodna z poglądem prezydenta"

Polska
Romaszewska przeciw pomnikowi Mazowieckiego w Warszawie. "Opinia niezgodna z poglądem prezydenta"
PAP/Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że można wystąpić z inicjatywą budowy w Warszawie pomnika b. premiera Tadeusza Mazowieckiego; opinia Zofii Romaszewskiej w tej sprawie nie jest zgodna z poglądem prezydenta - powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

W poniedziałek doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oceniła, że postawienie w Warszawie pomnika byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego nie jest dobrym pomysłem. Dopytywana, dlaczego nie jest to dobry pomysł odparła: "Bo nie lubię Tadeusza Mazowieckiego". Jej zdaniem, jest za wcześnie na stawianie pomnika Mazowieckiemu, ale - jak dodała - może to się zmienić w przyszłości.

 

Paweł Mucha pytany w poniedziałek Polskim Radiu 24 o opinię Romaszewskiej przypomniał, że w przeszłości prezydent wskazywał, że "dla uczenia postaci Mazowieckiego można byłoby wystąpić z inicjatywą budowy jego pomnika w Warszawie".

 

- W tej sprawie pani Zofia Romaszewska wyartykułowała swój pogląd, który nie jest zgodny z poglądem pana prezydenta - oświadczył.

 

Dodał też, że z uwagi na opozycyjną przeszłość i zasługi Romaszewskiej, ma ona prawo "do swojej osobistej oceny" w tej sprawie.

 

- Doradcy są od doradzania, a od rozstrzygania jest prezydent RP - podkreślił Mucha.

 

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda powiedział w Polsat News, że będzie popierał inicjatywę budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Jak podkreślił, bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki.

 

- Okres 1989 r. ma swój szczególny wymiar osobowy, niezwykle symboliczny. Mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim. To była niezwykle ważna data - 12 września - ocenił Andrzej Duda.

 

Według prezydenta, właśnie to wydarzenie powinno być upamiętnione pomnikiem Mazowieckiego.

 

 

WIDEO: Romaszewska: nie lubię Tadeusza Mazowieckiego. Postawienie mu pomnika nie jest dobrym pomysłem

 

maw/las PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze