100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA. Mosbacher: nierozerwalna więź

Polska
100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA. Mosbacher: nierozerwalna więź
PAP/Radek Pietruszka

Podziwiam Polskę za to, że byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę - mówiła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas gali dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską.

Gala dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską, organizowana jest przez American Center Warsaw.

 

"Byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę"

 

Mosbacher stwierdziła, że więź między Polską a USA jest dużo silniejsza, niż wspólne zobowiązania w NATO. - Więź pomiędzy Polską a USA jest więzią nierozerwalną - oświadczyła.

 

- Polscy żołnierze razem z Amerykanami byli gotowi umierać za wolność, za wolność o którą też walczyliście. Podziwiam Polskę za to, że byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę, przypomnieliście mi jakie jest znaczenie wolności - dodała.

 

Mosbacher podziękowała również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który - jak mówiła - "pracował bardzo ciężko, aby nasze relacje bilateralne były silne"

 

Premier: Polacy są wdzięczni administracji Ronalda Reagana

 

Morawiecki dziękował narodowi amerykańskiemu za wiele set lat przyjaźni. Nawiązywał również do wspólnych elementów historii Polski i USA, w tym do postaci walczącego o niepodległość USA Kazimierza Pułaskiego.

 

Premier stwierdził też, że Polacy są wdzięczni m.in. administracji prezydenta Ronalda Reagana.

 

- Pamiętam, jak później w latach 80. i 90. (XX wieku) budowaliśmy pierwsze kroki ku naszej wolności, to Ameryka była dla nas zawsze wielkim, wspaniałym przyjacielem - powiedział szef rządu.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze