90-letni noblista pozbawiony tytułów honorowych. Za kontrowersyjne, "naganne" wypowiedzi

Technologie
90-letni noblista pozbawiony tytułów honorowych. Za kontrowersyjne, "naganne" wypowiedzi
Wiki Commons/CC0

Amerykański noblista dr James Watson, w 2007 r. w wywiadzie dla "The Times" stwierdził, że badania udowadniają, że "przedstawiciele rasy czarnej nie dorównują inteligencją przedstawicielom rasy białej". Pomimo wystosowania przeprosin, w najnowszym filmie dokumentalnym naukowiec powtórzył swoją tezę. Laboratorium, z którym współpracował, zdecydowało się pozbawić go tytułów honorowych.

W filmie "American Masters: Decoding Watson" ("Amerykańscy Mistrzowie: Rozszyfrowanie Watsona" - red.) wyemitowanym na początku stycznia przez telewizję PBS, naukowiec, który opracował model przestrzenny budowy DNA, został zapytany, czy jego poglądy na powiązanie rasy z inteligencją uległy zmianie.

 

"Różnica jest genetyczna"

 

- Nie. Zupełnie nie. Chciałbym, żeby pojawiły się badania potwierdzające, że wykształcenie jest ważniejsze niż natura. Ale takich badań nie ma. Jest różnica pomiędzy średnimi wynikami w testach IQ wykonywanych przez białych i czarnych. Powiedziałbym, że różnica jest genetyczna - powiedział Watson.

 

W kolejnej części rozmowy genetyk zaznaczył, że "chciałby, aby różnica między czarnymi, a białymi nie istniała" i nie czerpie z tego faktu żadnej przyjemności.

 

Watson tym samym odciął się od swoich przeprosin wystosowanych w 2007 r., w których zapewniał, że jego słowa o nieporównywalnej inteligencji ludzi różnych ras "nie mają poparcia w badaniach naukowych". "Nie mogę zrozumieć, jak mogłem powiedzieć to co powiedziałem" - napisał w oświadczeniu.

 

Laboratorium: nieuzasadnione, lekkomyślne tezy

 

Zarówno w 2007 r., jak i w 2019 r. na słowa naukowca reagowała rada instytucji badawczej Cold Spring Harbor Laboratory z Nowego Jorku (CSHL; zajmującej się m.in. badaniami genomiki, nowotworów i neurobiologii). Watson od 1968 r. był jej dyrektorem, prezydentem, a od 2003 r. - kanclerzem. Po wypowiedzi z 2007 r. Watson został zawieszony w obowiązkach, a niedługo później złożył rezygnację z powierzonej funkcji i przeszedł na emeryturę.

 

Po emisji najnowszego dokumentu, instytucja wystosowała oświadczenie popisane przez przewodniczącą rady nadzorczej i prezesa CSHL: "Laboratorium jednoznacznie odrzuca nieuzasadnione i lekkomyślne opinie dr Jamesa Watsona na temat etniczności i genetyki. (...) Tezy dr Watsona są naganne, niepoparte naukowo i w żaden sposób nie reprezentują poglądów CSHL" - napisano w ostatni piątek. Poinformowano, że w związku z wypowiedziami naukowca, zostaje on pozbawiony tytułów "emerytowanego kanclerza, emerytowanego profesora i honorowego powiernika".

 

"Laboratorium uznaje i docenia znaczące dziedzictwo naukowe dr Watsona (...) i jego wkład w rozwój instytucji. Jednakże, tezy które padły podczas kręcenia filmu dokumentalnego są kompletnie sprzeczne z naszą misją, wartościami oraz polityką i wymagają odcięcia się od wszelkich pozostałości po zaangażowaniu dr Watsona" - zapewniono.

 

James Watson urodził się w 1928 r. w Chicago. Mając 25 lat, wraz z Francisem Crickiem i Rosalind Franklin, opracował model budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA. Za to osiągnięcie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za rok 1962.

bas/luq/ The New York Times, statnews.com, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze