Trwają prace legislacyjne nad zmianą ustawy o cudzoziemcach
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z przedstawionymi posłom informacjami o cudzoziemcach w Polsce. - Rozmawialiśmy m.in. o medialnych informacjach o wielkiej liczbie cudzoziemców w Polsce, o przygotowaniu naszej granicy podczas stanu wojennego na Ukrainie - mówił w czwartek przewodniczący komisji Marek Opioła.
- Zastanawialiśmy się, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby sytuacja w tym regionie zaostrzyła się - dodał.
- Zapewniono nas, że trwają prace legislacyjne już na etapie sejmowym nad zmianami w ustawie o cudzoziemcach, zresztą akurat w czwartek po południu rządowy projekt w tej sprawie miała omawiać podkomisja - powiedział przewodniczący.
Informację posłom komisji przedstawili wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, zastępca komendanta straży granicznej, szef urzędu ds. cudzoziemców oraz wiceszef ABW.
- Te zmiany mają wyjść naprzeciw naszym propozycjom i uwagom - jeśli cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski podając jako powód cele edukacyjne, w rzeczywistości zainteresowani są jedynie tym, by mieć możliwość legalnej pracy. Te zmiany legislacyjne uniemożliwią takie interpretowanie obecnych zapisów, by tego typu nieprawidłowości już się nie pojawiały - uważa Opioła.
- Rozmawialiśmy też m.in. o szlakach imigracyjnych do Polski - okazuje się, że mamy nową tendencję - wielokrotnie zdarza się, że osoby z Azji Środkowej przyjeżdżają do Polski ze strefy Schengen - relacjonował. - To odwrócenie dotychczasowych tras - w których takie osoby trafiały do nas raczej przez wschodnią granicę. Okazuje się jednak, że mimo to Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy - powiedział.
- Uważamy, że przygotowany już projekt, omawiany w czwartek w podkomisji to krok w dobrą stronę - ocenił Opioła.
Drugi projekt o Straży Granicznej
- Czekamy też na drugi projekt - dotyczący m.in. Straży Granicznej i większego zaangażowania jej w działania wewnątrz kraju - zaznaczył.
- Teraz większy nacisk powinien zostać położony na to, by strażnicy byli bliżej obywateli - co się już dzieje, w październiku w Warszawie powołano taką jednostkę SG - powiedział przewodniczący komisji.
- Jeśli w kraju są osoby, które przebywają tu nielegalnie, posługują się sfałszowanymi dokumentami, to Straż Graniczna powinna w wychwytywaniu takich przypadków szybciej i lepiej działać. To już nie tylko sama granica, lotnisko, czy czasami drogi, gdzie spotykamy strażników, ale wyjście bezpośrednio do obywateli - mówił Opioła.
Omawiany w czwartek w podkomisji rządowy projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach dotyczy zasad wjazdu do Polski i pobytu w naszym kraju obywateli innych państw, deklarujących udział w badaniach naukowych, studiach, szkoleniach, programach wymiany młodzieży szkolnej, czy udziału w wolontariacie.
Projekt trafił do Sejmu pod koniec listopada, a 12 grudnia komisja administracji i spraw wewnętrznych powołała podkomisję, do prac nad tymi zmianami. Ma ona krótki termin do przedstawienia sprawozdania - powinna to zrobić do połowy stycznia.
Komisja ds. służb specjalnych przyjęła też niejawny dezyderat do premiera po swojej wizycie studyjnej w Afganistanie - powiedział Opioła. Posłowie uchwalili też harmonogram prac w kolejnym półroczu
Czytaj więcej
Komentarze