Podlaskie: 1,5 tys. paczek papierosów w głośniku auta z Białorusi

Polska
Podlaskie: 1,5 tys. paczek papierosów w głośniku auta z Białorusi
KAS/

Zamontowany w bagażniku samochodu duży głośnik dołączył do listy miejsc, w których przemytnicy próbują ukryć papierosy nielegalnie przewożone przez granicę z Białorusią. Taki właśnie przemyt 1,5 tys. paczek udaremnili na przejściu drogowym w Kuźnicy (Podlaskie) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak poinformował w środę asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, funkcjonariusze KAS wytypowali do szczegółowej kontroli w Kuźnicy osobowego chryslera.

 

Autem kierował 31-letni Białorusin. Uwagę kontrolerów zwrócił zamontowany w aucie system nagłaśniający, którego elementem był duży głośnik w bagażniku.

 

Podczas rewizji funkcjonariusze znaleźli w tym głośniku papierosy z białoruskimi znakami akcyzy.

 

- Otwarcie skrzyni głośnika możliwe było dopiero po odblokowaniu zabezpieczeń w postaci dwóch elektrozamków i dwóch elektromagnesów - powiedział Czarnecki.

 

Funkcjonariusze zarekwirowali papierosy i samochód 

 

Wartość kontrabandy oszacowano na ponad 20 tys. zł. Wobec kierowcy wszczęto sprawę karną skarbową; papierosy i samochód zostały zarekwirowane. Białorusinowi grozi wysoka grzywna i utrata auta przystosowanego do przemytu.

 

Od lat przemytnicy papierosów zza wschodniej granicy starają się być sprytniejsi od służb granicznych i tak ukryć kontrabandę, by udało się ją wwieźć do Polski. Podlaskie służby celno-skarbowe w przeszłości notowały już próby przemytu papierosów m.in. w transportach węgla drzewnego, desek czy półek na książki.

 

Był też przemyt papierosów w fabrycznie zamkniętych puszkach (miała być w nich kawa), piłkach futbolowych, torcie, w kilkunastu plastikowych manekinach, karetce pogotowia, chłodziarkach, a nawet w przęśle mostu i kolejowych cysternach.

 

W ujawnieniu przemytu papierosów w takich skrytkach pomagają odpowiednie urządzenia rentgenowskie do prześwietlania dużych i małych ładunków. Funkcjonariusze celno-skarbowi korzystają też z pomocy specjalnie wyszkolonych psów.

maw/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie