Zamieszanie wokół projektu ustawy o przemocy domowej. Resort skierował go do konsultacji, czy nie

Polska
Zamieszanie wokół projektu ustawy o przemocy domowej. Resort skierował go do konsultacji, czy nie
Polsat News

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie został skierowany do konsultacji społecznych - przekonuje wiceminister Elżbieta Bojanowska, która jako odpowiedzialna za projekt oddała się w piątek do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej. Ale w dokumencie z 28 grudnia 2018 r., Rafalska prosi 15 organizacji o "zgłaszanie uwag" w terminie do 31 stycznia do "udostępnionego" projektu.

- Zdecydowanego podkreślenia wymaga, że przedmiotowy projekt ustawy nie został jeszcze skierowany do uzgodnień międzyresortowych ani też konsultacji społecznych, które to konsultacje społeczne są prowadzone w szczególności z uwzględnieniem stanowiska organizacji zajmujących się ochroną ofiar przemocy domowej - powiedziała w piątek wiceminister Bojanowska.

 

Jej słowa ministerstwo potwierdziło w tweetcie pod wpisem na profilu polsatnews.pl:

 

 

Również sama szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w środę powiedziała w TVP, że projekt noweli "nie wyszedł jeszcze z ministerstwa i bardzo dobrze, bo wymaga on istotnych zmian" - Wyraźnie mówię, że jego umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej było przedwczesne. To się nie powinno też na tym etapie zdarzyć - argumentowała.

 

Jednak na stronie Rządowego Centrum Legislacji jeszcze w środę, 2 stycznia, rano widniał dokument podpisany przez minister Rafalską, datowany na 28 grudnia, w którym napisano m.in., że minister prosi wskazanych 15 organizacji, fundacji i stowarzyszeń o zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu w terminie do 31 stycznia 2019 r. "(...) niezgłoszenie uwag we wskazanym terminie zostanie potraktowane jako akceptacja projektu" - głosi pismo.  

 

Wśród wymienionych w piśmie organizacji są m.in.: Rada Pomocy Społecznej, Rada Działalności Pożytku Publicznego, Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" i Stowarzyszenie Amnesty International.

 

Premier wycofał projekt

 

Projekt ustawy autorstwa resortu rodziny pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia. W środę, 2 stycznia, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wycofaniu dokumentu i skierowaniu go do wnioskodawców w celu "wyeliminowania błędów".
 
Kontrowersje ekspertów dotyczyły m.in. wykreślenia z projektu pojęcia jednorazowego doświadczenia przemocy i zmiany procedury dot. Niebieskiej Karty.

 

Nowelizacja miała m.in. usunąć określenie "przemoc w rodzinie" i wprowadzić nowy podmiot "osobę doznającą przemocy domowej". Jako taką rozumie "osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobą najbliższą (…) albo inną osobę wspólnie z nią zamieszkującą i gospodarującą". W obowiązującej ustawie "przemoc w rodzinie" dotyczy również "jednorazowego doświadczenia przemocy".

 

Projekt przewidywał też m.in. zmiany w procedurze Niebieskiej Karty - mogłaby ona zostać uruchomiona bez zgody osoby doznającej przemocy domowej tylko "pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska zgodę tej osoby".

 

WIDEO: Wiceminister rodziny: ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego

 

bas/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie