Na ostatniej sesji amerykańskiej giełdy w 2018 r. powiało optymizmem. Główne indeksy na zielono

Biznes
Na ostatniej sesji amerykańskiej giełdy w 2018 r. powiało optymizmem. Główne indeksy na zielono
Reuters

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła solidne wzrosty. Inwestorzy mają nadzieję, że w 2019 r. dojdzie do złagodzenia konfliktu handlowego USA-Chiny, który miał duży wpływ na notowania. Mijający rok na Wall Street był najgorszy od dekady. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,15 proc. 23 327,46 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,85 proc. do 2506,85 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł na zamknięciu poniedziałkowej sesji o 0,77 proc. do 6635,28 pkt.

 

2018 r. był najgorszym rokiem dla globalnych rynków akcji od rozpoczęcia kryzysu finansowego w 2008 roku. Inwestorzy obawiają się o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego w 2019 r. w obliczu przedłużających się sporów handlowych i oczekiwań związanych z dalszymi podwyżkami stóp procentowych w USA.

 

Indeks S&P 500 spadł w grudniu o 9,94 proc. - był to największy miesięczny spadek od lutego 2009 r. i najgorszy grudzień od czasu Wielkiego Kryzysu.

 

Kurs Amazona rósł o 2 proc. w reakcji na informację dziennika "Wall Street Journal", o tym, że firma planuje znaczącą rozbudowę sklepów spożywczych Whole Foods.

 

Merck na poniedziałkowej sesji wzrósł około 1 proc. i był najlepszą spółką spośród uczestników indeksu Dow Jones w 2018 roku.

Ponad 4 proc. podrożały akcje Netfliksa.

 

Analitycy wskazują, że kończy się "okropny rok", ale rosną nadzieje na poprawę w relacjach handlowych USA-Chiny.

 

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że osiągnięto "duży postęp" w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

 

Chiny chcą współpracować z USA w celu wdrożenia ustaleń w sprawie handlu, poczynionych przez prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa na początku grudnia w Argentynie - oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ w Pekinie Lu Kang.

hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze