Ranni w starciach policji z przeciwnikami konstytucji w Hiszpanii. "Gerona będzie grobem faszystów!"

Świat
Ranni w starciach policji z przeciwnikami konstytucji w Hiszpanii. "Gerona będzie grobem faszystów!"
Reuters

Dwadzieścia osób zostało rannych w czwartek po południu w starciach katalońskiej policji z przeciwnikami hiszpańskiej konstytucji w Geronie, na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwunastu poszkodowanych to funkcjonariusze policji. Do godzin wieczornych zarzuty postawiono jednemu z zatrzymanych uczestników czwartkowych starć.

Do konfrontacji z policją doszło, gdy lewicowi i separatystyczni bojówkarze zaatakowali legalnie zorganizowany marsz z okazji 40. rocznicy zatwierdzenia hiszpańskiej konstytucji. Jego inicjatorami były prawicowe ugrupowania: Partia Ludowa (PP) oraz Vox, któremu zarzuca się sympatyzowanie z byłą dyktaturą frankistów.

 

"Ulice zawsze będą nasze!"


Przeciwnicy marszu prawicowych partii skandowali: "Gerona będzie grobem faszystów!" oraz "Ulice zawsze będą nasze!". Większość z agresorów była zamaskowana.


Do starć z policją doszło w momencie, kiedy kilku lewicowych i separatystycznych aktywistów przerwało kordon policyjny, atakując uczestników marszu sympatyków konstytucji. Funkcjonariusze użyli wtedy pałek.


Większość policjantów, którzy zostali ranni w starciach, odniosła obrażenia od uderzeń krzesłami z ogródków restauracyjnych i kamieniami, którymi rzucały osoby próbujące zatrzymać marsz.

 

Interwencję policji skrytykowały organizacje katalońskich separatystów


W czwartek wieczorem interwencję policji w Geronie skrytykowały największe organizacje katalońskich separatystów, a także władze Rad Obrony Republiki (CDR), które od kilku miesięcy organizują blokady dróg i linii kolejowych w Katalonii.


Kierownictwo CDR zażądało też natychmiastowej dymisji odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w rządzie Katalonii Miquela Bucha, a także ukarania policjantów, biorących udział w starciach z lewicowymi i separatystycznymi aktywistami.


Katalońscy separatyści oraz lewicowy blok Catalunya En Comu-Podem (CECP) domagają się reformy hiszpańskiej konstytucji. W październiku parlament regionalny przyjął głosami tych ugrupowań rezolucję negującą monarchię jako ustrój Hiszpanii. W dokumencie określono ją mianem "przestarzałej i antydemokratycznej".

grz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze