Postanowili wejść na Śnieżkę w samej bieliźnie. Ratownicy znosili ich na plecach

Polska
Postanowili wejść na Śnieżkę w samej bieliźnie. Ratownicy znosili ich na plecach
Wikimedia.org/Stefan Kühn

Ratownicy GOPR musieli znieść ze Śnieżki siedem osób, które podjęły próbę zdobycia najwyższej góry Dolnego Śląska tylko w slipkach lub spodenkach i topie. Przy podejściu pod szczyt byli bliscy hipotermii. W plecakach nie mieli odzieży. - Nietrudno sobie wyobrazić, jak blisko było tragedii - mówi naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak. Kolejni "Icemani" wybierają się na szczyt 8 grudnia.

Uczestnicy próbujący zdobyć karkonoski szczyt w bieliźnie nazwali siebie Icemanami. Chcieli zmierzyć się z zimnem tak, jak ich guru - Wim Hoff, który dzięki rozwijanej od kilkudziesięciu lat zdolności kontroli temperatury ciała stał się odporny na ekstremalne dla wielu ludzi zimno. Zapomnieli jednak, aby zabezpieczyć się na wszelki wypadek - mieli plecaki, ale nie wzięli do nich odzieży. 

 

- Musieliśmy ich znosić ze Śnieżki na plecach . Nietrudno sobie wyobrazić, jak blisko było tragedii - mówi w rozmowie z Radiem Wrocław naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak.

 

 

Karkonoscy ratownicy apelują o rozsądek. Zwracają uwagę, że zwoływanie w mediach społecznościowych grup ludzi, którzy zdobywają góry bez ubrań czy boso, potęguje ryzyko.

 

"Każde wyjście w góry wymaga obiektywnej oceny ryzyka, dobrego przygotowania kondycyjnego oraz technicznego" - ostrzegają ratownicy GOPR.

 

"Icemani" zapowiadają na 8 grudnia kolejną próbę zdobycia Śnieżki w bieliźnie. Chcą ustanowić rekord Polski zbierając przy okazji pieniądze na cel charytatywny.

 

grz/dro/ Radio Wrocław, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie