Jest akt oskarżenia przeciwko nożownikowi z Cerekwicy Starej. Grozi mu dożywocie

Polska
Jest akt oskarżenia przeciwko nożownikowi z Cerekwicy Starej. Grozi mu dożywocie
Polsat News
Zdjęcie archiwalne

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu mieszkańcowi Jarocina, podejrzanemu o zabicie w Cerekwicy dwóch osób i usiłowanie zabójstwa trzech innych, w tym nienarodzonego dziecka - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

- Motywem działania oskarżonego była "niechęć przyjęcia na siebie roli ojca" - powiedział prokurator Maciej Meler.

 

Na podstawie zgromadzonego materiału prokurator przedstawił 22--latkowi łącznie sześć zarzutów. - W przypadku pięciu z nich, dotyczących zabójstwa i usiłowania zabójstwa, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie oskarżonemu grozi nawet dożywocie - poinformował prokurator.

 

Podejrzany częściowo przyznał się do przedstawianych mu zarzutów, a następnie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

 

22-latek zaatakował śpiących domowników

 

W nocy o godz. 1.40 z 14 na 15 marca 22-latek wszedł do domu jednorodzinnego w Cerekwicy Starej i zaatakował nożem czworo śpiących domowników. Małżeństwo 59-latków zginęło na miejscu. Ich dwie córki w wieku 22 i 25 lat z obrażeniami ciała trafiły do szpitala w Jarocinie. 25-latka była w dziewiątym miesiącu ciąży, a napastnik to jej były partner.

 

- Oskarżony wybił szybę w drzwiach i dostał się do pokoju zajmowanego przez 25-letnią ciężarną kobietę. Zaczął zadawać jej uderzenia nożami w okolice brzucha, co skutkowało poważnymi obrażeniami płodu, zagrażającemu jego życiu lub zdrowiu - powiedział prokurator Maciej Meler.

 

Po zdarzeniu oskarżony wrócił do swojego mieszkania. Policja zatrzymała go o godz. 3.20. Miał 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Kupił kilkanaście noży i kominiarkę z nadrukiem czaszki

 

Prokuratura ustaliła, że oskarżony w okresie poprzedzającym zabójstwo za pośrednictwem Internetu kupił kilkanaście noży, dwa bagnety i kominiarkę z nadrukiem czaszki. Rekwizyty te wykorzystał w dniu zdarzenia.

 

Z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, że 22-latek miał w trakcie zdarzenia zachowaną zdolność pokierowania swym postępowaniem i może brać udział w toczącym się postępowaniu.

 

Z powodu doznanych obrażeń ciała i cesarskiego cięcia ciężarna kobieta została w jarocińskim szpitalu wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej.

 

Adaś zmarł siedem miesięcy po narodzeniu

 

Dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala Włodzimierz Budzyński powiedział wówczas, że kobieta "doznała licznych ran kłutych macicy, dlatego niezwłocznie trzeba było zrobić cesarskie cięcie".

 

Noworodek urodził się z ciężkim niedotleniem mózgu, musiał też przejść pilny zabieg operacyjny, ponieważ miał ranę kłutą klatki piersiowej. Następnie chłopczyka przewieziono do ostrowskiego szpitala.

 

Lekarzom z Ostrowa Wlkp. udało się uratować chłopca, ale w jego organizmie zaszły poważne zmiany neurologiczne.

 

Siedmiomiesięczny Adaś ponownie trafił do szpitala po tym, jak matka zauważyła, że dziecko ma problemy z oddychaniem. Chłopiec zmarł.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze