Zmarł rosyjski pisarz Andriej Bitow

Kultura
Zmarł rosyjski pisarz Andriej Bitow
Wikipedia A.Savin/ CC3.0

W wieku 81 lat zmarł w Moskwie pisarz i jeden z założycieli rosyjskiego PEN Clubu Andriej Bitow. Był twórcą prozy psychologicznej, uczestniczył w wydaniu almanachu "Metropol" za co otrzymał zakaz publikowania w ZSRR do 1986 roku. Sprzeciwiał się rosyjskim działaniom na Krymie. O jego śmierci poinformowała w poniedziałek rosyjska krytyczka literacka Galina Józefowicz.

Bitow napisał ponad 30 utworów, część z nich opublikowano w ZSRR dopiero po rozpoczęciu pierestrojki. Był w gronie pisarzy, którzy wzięli udział w wydaniu bez zgody cenzury almanachu literackiego "Metropol". W latach 1991-2016 stał na czele PEN Clubu.

 

W 1978 roku w USA opublikowano powieść Bitowa "Puszkinskij dom" (Dom Puszkina), określaną jako jeden z głównych przykładów rosyjskiego postmodernizmu. W ZSRR wydano ją dopiero w 1987 roku. Utwór ten w 1990 roku został uznany za "najlepszą zagraniczną książkę roku" we Francji.

 

Bitow był przedstawicielem prozy psychologicznej. W narracji często stosował technikę strumienia świadomości.

 

W 2014 roku na łamach niezależnej "Nowej Gaziety" Bitow wyraził sprzeciw wobec działań rosyjskich władz w związku z aneksją ukraińskiego Krymu.

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze