"Rz": rekordowy rok na rynku gier. Sprzedaż skoczyła o 40 proc., a może być jeszcze lepiej

Biznes
"Rz": rekordowy rok na rynku gier. Sprzedaż skoczyła o 40 proc., a może być jeszcze lepiej
pixabay/chritianladewig

Sprzedaż na rynku gier tylko w pierwszym półroczu br. skoczyła o 40 proc., a wyniki mogą być lepsze, bo jesienią był prawdziwy wysyp premier - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Przychód generują m.in. dodatki i "loot boxy", które mogą okazać się nie

Jak podaje gazeta, "Marvel's Spider-Man", "Red Dead Redemption 2" ("RDR 2"), "God of War", "Far Cry 5", "FIFA 19" to "część hitów, które napędzają w tym roku rynek gier do rekordowych rozmiarów". "Newzoo szacuje, że fani wydadzą na świecie ok. 135 mld dol" - czytamy. "Rz" dodaje, że niektóre z gier pobiły już historyczne poziomy sprzedaży.

 

Według "Rz" firmom jednak "wciąż mało zysków". "Wprowadzają więc kontrowersyjne rozwiązania polegające na opcji zakupów różnego rodzaju akcesoriów i kart, wykorzystywanych w cyfrowej zabawie" - czytamy.

 

Według firmy NPD, na którą powołuje się dziennik, we wrześniu popyt na te dodatki wzrósł na świecie o 43 proc., dając przez trzy kwartały 2,6 mld dol. przychodu. Jak zastrzega "Rz", "niektóre z tych zakupów, gdy przedmioty w grze przyznawane są losowo, mogą się jednak okazać nielegalne" (tzw. loot boxy - red.).

 

"Pierwsze zawiadomienie o możliwości złamania ustawy o hazardzie złożyła w środę do resortu finansów i służby celnej krakowska kancelaria Transtica. Oskarża twórcę gry »FIFA« o organizowanie w trybie Ultimate Team płatnej loterii kart piłkarskich" - podaje "Rz".

 

W kwietniu komisja ds. gier w Belgii opublikowała raport, w którym wskazała, że loterie organizowane w grach naruszały przepisy dot. hazardu.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze