"Leczył" raka sodą oczyszczoną i płukaniem jelita grubego. Musi zapłacić chorej 105 mln dolarów

Świat
"Leczył" raka sodą oczyszczoną i płukaniem jelita grubego. Musi zapłacić chorej 105 mln dolarów
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Samobadanie piersi to bardzo ważny element profilaktyki

Chora na nowotwór piersi Dawn Kali wydała tysiące dolarów na inhalacje sodą oczyszczoną, płukanie jelita grubego i masaże w gabinecie Robert O. Younga. Mężczyzna z Kalifornii praktykował medycynę bez licencji. Teraz musi zapłacić kobiecie ponad 105 mln dolarów odszkodowania - zdecydował sąd w San Diego. Wśród zwolenniczek jego terapii były m.in. Kate Hudson, Jennifer Aniston i Victoria Beckham.

Dawn Kali pozwała Roberta O. Younga za oszustwo i zaniedbanie. Mężczyzna, autor wielu książek promujących alternatywne sposoby leczenia nowotworów, m.in. bestsellerowej "The pH Miracle" - "Cud pH" (przetłumaczona została na ponad 20 języków), przez długi czas zapewniał Amerykankę, że wyleczy ją z choroby bez operacji, chemioterapii lub radioterapii. Kobieta, matka czwórki dzieci, uwierzyła, a kiedy w końcu w 2013 r. zgłosiła się do onkologa było już za późno - miała przerzuty, m.in. nowotwór zajął kości.

 

Twórca diety zasadowej 


Robert O. Young uznawany jest za twórcę diety zasadowej, która stała się bardzo znana na świecie. Young nie jest lekarzem, z wykształcenia jest mikrobiologiem, naturopatą i filozofem. Przekonywał, że jego badania są wynikiem analizy żywej kropli krwi i wpływu różnych rodzajów pożywienia na krew. Jego teorie są podważane przez medycynę


W 2017 r. Younga skazano na dwa lata pozbawienia wolności za nielegalne praktykowanie medycyny. Udowodniono mu m.in. posługiwanie się sfałszowanym certyfikatem pozwalającym na tytułowanie się doktorem.

 

Nie był to zresztą jego pierwszy wyrok, już wcześniej skazywano go za prowadzenie praktyki lekarskiej bez uprawnień, ale również za nękanie ludzi i kradzieże. 

 

"Ceni sobie sławę bardziej niż życie ludzi"

 

W ubiegły wtorek ława przysięgłych Sądu Okręgowego w San Diego uznała Younga winnym oszustwa i nakazała wypłacenie kobiecie milion dolarów na pokrycie kosztów medycznych, 15 mln dolarów za straty moralne oraz 89,5 mln dolarów odszkodowania za narażenie jej na ból i cierpienie.


- Young jest oszustem... Jest chciwy. Jest samolubny. Myślę, że jest narcyzem i ceni sobie sławę bardziej niż ceni życie innych ludzi - przekonywała ławę przysięgłych adwokat kobiety Bibi Fell.


Fell argumentowała, że oszustwa Younga sprawiły, że nowotwór, na który cierpi jego klientka rozprzestrzenił się bez kontroli. Lekarz prowadzący obecnie terapię Dawn Kali daje jej ok. czterech lat życia. Ona sama powiedziała, że jest optymistką i sądzi, że chemioterapia i inne uznane metody leczenia uratują jej życie.

 

Skazany: werdykt oburzający i nie poparty dowodami


Skazany uznał werdykt ławy przysięgłych za "oburzający i nie poparty dowodami".

 

Stwierdził, że kobieta wiedziała, iż nie jest on lekarzem i nie zabraniał jej szukania tradycyjnych metod leczenia.

 

Zapowiedział odwołanie od wyroku.

 

WIDEO: Jerzy Zięba, szarlatan czy znawca medycyny?

 

grz/dro/ NBC San Diego, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie