Szef MSZ oficjalnie otworzył ambasadę RP w Dakarze

Polska
Szef MSZ oficjalnie otworzył ambasadę RP w Dakarze
MSZ

Szef MSZ Jacek Czaputowicz w niedzielę oficjalnie otworzył ambasadę RP w Dakarze - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Ponowne uruchomienie placówki to wyraz współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej - podkreślił minister.

- Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj w Senegalu i oficjalnie zainaugurować działalność naszej ambasady w tym kraju. Dakar jest naszym oknem na Afrykę - podkreślił, cytowany w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ, szef polskiej dyplomacji podczas niedzielnej ceremonii.

 

Jak zaznaczył, Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ musi śledzić, co się dzieje na świecie, w tym w Afryce. Dodał także, że Senegal to wzór pokojowego współżycia przedstawicieli różnych społeczności i religii.

 

Szef polskiego MSZ podkreślił, że ponowne uruchomienie ambasady RP w Dakarze po ośmioletniej przerwie, stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej. Zaznaczył też, że proces przywracania polskiej obecności dyplomatycznej w Afryce ma szerszy wymiar. Przypomniał o otwarciu w 2017 r. ambasady RP w Tanzanii.

 

Czaputowicz podziękował ponadto miejscowej Polonii za kultywowanie związków z Ojczyzną i promowanie polskiej kultury na afrykańskiej ziemi. Szef polskiej dyplomacji odwiedził także sierociniec prowadzony w Dakarze przez polskie siostry zakonne, których działalność wspierana jest m.in. ze środków w ramach polskiej współpracy rozwojowej.

 

W poniedziałek Czaputowicz weźmie udział w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce. Spotka się też ze swoim senegalskim odpowiednikiem Sidiki Kabą.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze