Braki kadrowe w obwodowych komisjach wyborczych w Krakowie. Miasto prowadzi dodatkowy nabór

Polska
Braki kadrowe w obwodowych komisjach wyborczych w Krakowie. Miasto prowadzi dodatkowy nabór
Polsat News

Urząd Miasta Krakowa (UMK) prowadzi dodatkowy nabór do obwodowych komisji wyborczych. Do pracy w komisjach w II turze wyborów potrzeba jeszcze ok. 100 osób. Braki kadrowe są spowodowane rezygnacją członków komisji z I tury wyborów samorządowych.

- Jesteśmy w trakcie uzupełniania, osoby zainteresowane zgłaszają się, choć nie jest to "oszałamiający" napływ zgłoszeń - powiedział w piątek Tomasz Róg z Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK. Wyraził nadzieję, że braki nie spowodują paraliżu II tury wyborów.

 

Jak wyjaśnił, "fala" rezygnacji członków komisji z I tury wyborów rozpoczęła się we wtorek. Łącznie zrezygnowało ok. 200 osób. Powodem braków kadrowych w komisjach wyborczych jest - zdaniem Roga - niskie wynagrodzenie za pracę oraz związana z długim weekendem zmiana planów dotychczasowych członków komisji.

 

"Problem jest w komisjach ze składem minimalnym"

 

W Krakowie jest 894 obwodowych komisji wyborczych: 447 dziennych, przeznaczonych do przeprowadzenia głosowania oraz 447 komisji nocnych, które ustalają wyniki. W I turze wyborów w komisjach pracowało 5,1 tys. osób. Większość komisji miała skład minimalny, czyli pięcioosobowy. Sporadycznie zdarzają się komisje dziewięcioosobowe.

 

- Problem jest w komisjach ze składem minimalnym. Tu każda rezygnacja powoduje konieczność uzupełnienia. W komisjach siedmio-, ośmioosobowych, jakie często są w mniejszych gminach, rezygnacja jednego członka nie wymaga uzupełnienia - powiedział Tomasz Róg.

 

Szeregowy członek komisji otrzymuje wynagrodzenie 150 zł netto, z-ca przewodniczącego komisji - 165 zł, a przewodniczący komisji - 190 zł. Członek komisji dziennej pracuje od 12 do 15 godzin, a członek komisji nocnej - kilka godzin.

 

Zgłoszenia osobiste i elektroniczne

 

Członkiem komisji obwodowej w Krakowie musi być pełnoletni mieszkaniec województwa małopolskiego (dopisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin w woj. małopolskiego).

 

Zgłoszenia UMK przyjmuje do soboty. Zgłoszenia należy przesyłać w wersji elektronicznej wybierając rodzaj komisji wyborczej: ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie (obsługa wyborców w dzień głosowania) lub ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie (liczenie głosów po zakończeniu głosowania). Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Wzór zgłoszenia należy wypełnić i przesłać na adres e-mail: OR-03@um.krakow.pl.

 

Zgłoszenia osobiste są przyjmowane w Urzędzie Miasta Krakowa na pl. Wszystkich Świętych 3-4, w pokoju numer 307.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze