Dziewięć polskich żubrów wyjechało do Hiszpanii. Zasilą tamtejsze stado

Polska
Dziewięć polskich żubrów wyjechało do Hiszpanii. Zasilą tamtejsze stado
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

W ramach projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe zwierzęta z polskich lasów trafiają do kilku krajów w Europie. W poniedziałek wyruszył specjalny transport dziewięciu tych ssaków do Hiszpanii. W drodze - do pokonania jest blisko 3 tys. km - spędzą one trzy dni, jechać będą w specjalnie przystosowanych do tego celu tirach.

Wszystkie zwierzęta pochodzą z hodowli zagrodowych: dwa z Bałtowa, dwa z Niepołomic i pięć z Pszczyny. Po pokonaniu prawie 3 tys. km dotrą do prowincji Segovia, na północ od Madrytu.

 

Wzbogacenie puli genetycznej


W listopadzie dołączy do nich następnych dziewięć żubrów, tym razem z Białowieży. W sumie stado polskich zwierząt, które przekazano Hiszpanom liczyć będzie 26 sztuk. Osiem żubrów trafiło bowiem na Półwysep Iberyjski już w grudniu 2017 r.


Polskie żubry wzbogacają pulę genetyczną gatunku dołączając do ok. 70 pobratymców już żyjących w Hiszpanii.

 

 

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 roku projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe", realizowanego z pieniędzy Funduszu Leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów. W ramach projektu polskie zwierzęta trafiły już także do Bułgarii i Czech.

 

W Polsce żyje ponad 1500 żubrów

 

Według dostępnych danych za 2015 r. liczebność żubrów w Polsce wynosiła 1565, w tym w hodowlach zamkniętych 218, a w stadach wolnych 1347. Co roku rodzi się 150 młodych. Żubry możemy spotkać nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale także w Puszczach: Boreckiej i Knyszyńskiej, w Bieszczadach i w województwie zachodniopomorskim.

 

Polska zaproponowała w 2016 r. odtwarzanie siedlisk dla gatunków priorytetowych w państwach Unii Europejskiej oraz reintrodukcję gatunków, które wyginęły w tych państwach, jak np. żubr. Jedynie Bułgaria, Czechy i Hiszpania chciały przyjąć nasze zwierzęta.

grz/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze