Prokuratura chce uniewinnienia działaczy pro-life. Eksponowali zdjęcia martwych płodów

Polska
Prokuratura chce uniewinnienia działaczy pro-life. Eksponowali zdjęcia martwych płodów
stopaborcji.pl

Opolska prokuratura chce uniewinnienia sześciu działaczy pro-life, których w czerwcu tego roku Sąd Rejonowy w Opolu ukarał grzywnami za eksponowanie przed szpitalem ginekologiczno-położniczym zdjęć z zakrwawionymi, martwymi płodami ludzkimi.

W czerwcu tego roku przed Sądem Rejonowym w Opolu stanęło sześciu działaczy pro-life. Na podstawie wniosku przygotowanego przez policję i oskarżyciela posiłkowego Michała Sorgowickiego zostali obwinieni o eksponowanie w centrum miasta plakatów, na których były fotografie martwych, zakrwawionych ludzkich płodów.

 

W ocenie sądu pierwszej instancji, postępując w ten sposób, obwinieni wzbudzili ogólne zgorszenie i naruszyli dobra osób trzecich, w tym dzieci, które oglądały drastyczne fotografie. Całej szóstce sąd wymierzył karę dwóch tysięcy złotych grzywny. Obwinieni odwołali się od wyroku.

 

W ocenie prokuratury sąd zbyt surowo ocenił obwinionych

 

Po jego publikacji do sprawy chciał włączyć się także prokurator, który we wniosku wniósł o uniewinnienie ukaranych, jednak sąd pierwszej instancji odmówił przyjęcia apelacji, gdyż została złożona po terminie. W ocenie prokuratury sąd zbyt surowo ocenił obwinionych i wymierzył karę większą niż przewidują przepisy prawa.

 

W środę zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego rozpatrzył sąd okręgowy. Prawomocnym postanowieniem utrzymał w mocy decyzję sądu rejonowego, który odmówił prokuraturze złożenia apelacji. Przypomniał też, że występująca w roli oskarżyciela publicznego policja nie wniosła apelacji od wyroku w przewidzianych prawem terminach.

 

Jednocześnie sąd zauważył, że w momencie włączenia się prokuratury do sprawy funkcję oskarżyciela publicznego traci policja, więc na rozprawie odwoławczej prokurator będzie mógł przedstawić sądowi swoje wnioski.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze